Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
business news
25.10.2013 20:50

Równouprawnienie kobiet i mężczyzn. Polska na 54. miejscu

Lubimy w Polsce myśleć, że mamy równość kobiet i mężczyzn, bo mamy dobre prawo. Niestety, nie znajduje to odzwierciedlenia w statystykach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(.shock - Fotolia.com)

Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało najnowszy raport na temat równości kobiet i mężczyzn, w którym Polska znalazła się na 54. miejscu wśród 136 krajów z listy - poinformowało Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Pierwsze miejsca zajęły kraje nordyckie.

Raport powstał na podstawie porównania sytuacji obu płci w czterech dziedzinach: udziału w polityce, sytuacji ekonomicznej, poziomie zdrowia i dostępie do edukacji.

Pierwsze miejsca w rankingu od lat zajmują kraje nordyckie - pierwsza (jak co roku od pięciu lat) jest Islandia, później Finlandia, Norwegia i Szwecja. Listę zamykają: Syria, Czad, Pakistan i Jemen.

Polska znalazła się na 54. miejscu ze 136 krajów listy. Przed nami znalazła się większość krajów Unii Europejskiej, a także m.in. Kuba, Kostaryka, Kazachstan, Mongolia.

- _ Lubimy w Polsce myśleć, że mamy równość kobiet i mężczyzn, bo mamy dobre prawo. Niestety, nie znajduje to odzwierciedlenia w statystykach. Na pewno pochylimy się nad raportem i wyciągniemy wnioski _ - powiedziała Monika Ksieniewicz z biura pełnomocnika rządu ds. równego traktowania.

Każdy kraj może otrzymać od 0 do 1 punktu (gdzie 0 oznacza nierówność, a 1 - równość), wynik oblicza się na podstawie oceny czterech wskaźników (polityka, ekonomia, zdrowie, edukacja).

Żaden z krajów nie osiągnął maksymalnego wyniku. Pierwsze cztery kraje w rankingu zdobyły od 0,87 do 0,81 punktu. Polska otrzymała 0,7 punktu.

Kraje z końca listy osiągnęły wynik w granicy 0,5 punktu: Jemen - 0,51, Pakistan - 0,54.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten program to równościowa mapa drogowa -_ To nie jest program działalności mojego biura, ale program działań całego rządu _ - podkreśla pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.
Mężczyźni do domu, kobiety do rad nadzorczych Mężczyźni będą zachęcani do częstszego korzystania z urlopów rodzicielskich, a firmy państwowe będą musiały wprowadzić więcej kobiet do swych rad nadzorczych.
Mężczyźni zarabiają 16 proc. więcej od kobiet Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał, że w większości krajów europejskich kobietom trudniej niż mężczyznom jest znaleźć i utrzymać stałą pracę.
Tagi: business news, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz