Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Michał Kot
|

Rusza budowa Galileo, europejskiej odpowiedzi na GPS

0
Podziel się

Bruksela ogłosiła, kto zbuduje system nawigacji satelitarnej.

Rusza budowa Galileo, europejskiej odpowiedzi na GPS
(PAP/EPA)
bEhIGyqd

Komisja Europejska ogłosiła, jakie firmy zaczną budować europejski system nawigacji satelitarnej Galileo, który ma ruszyć z początkiem 2014 roku. Pierwsze trzy wielkie przetargi wygrały konsorcja z Niemiec, Włoch i Francji.

na zdjęciu unijny komisarz ds. transportu Antonio Tajani

Kontrakt na budowę 14 satelitów wartości 566 mln euro przypadł niemieckiej grupie OHB-System AG. O tym, kto zbuduje pozostałe z 32 zaplanowanych satelitów systemu, zadecydują kolejne przetargi. Na mocy podpisanej w grudniu umowy ramowej mają w nich startować OHB oraz EADS Astrium GmbH (również z Niemiec), a KE wybierze korzystniejszą ofertę.

bEhIGyqf

Francuski koncern Arianespace ma się zająć umieszczeniem na orbicie satelitów. Kontrakt, wartości 397 mln euro, dotyczy wystrzelenia z bazy w Gujanie Francuskiej pięciu Sojuzów, każdego z dwoma satelitami. Pierwszy lot ma nastąpić w październiku 2012 roku.

Z kolei włoska firma Thales Alenia Space dostała rynek usług wsparcia całego systemu, by zapewnić spójność wszystkich elementów zgodnie z wymogami Europejskiej Agencji Kosmicznej, wartości 85 mln euro.

Czym będzie Galileo? Zobacz wywiad na EUX.TV

Wyłonienie zwycięzców na trzech z sześciu rynków, na jakie podzielony został Galileo, pozwoliło Komisji Europejskiej potwierdzić, że system powinien być oddany do użytku obywatelom UE na początku 2014 r. W ciągu 2010 r. KE ma ogłosić pozostałe firmy, które będą brały udział w projekcie (dot. usług naziemnych, infrastruktury kontroli i sterowania oraz eksploatacji systemu)._ _

bEhIGyql

_ - Ten etap, jak również przyznanie pozostałych rynków, oznaczają kluczową fazę programu Galileo. Możemy się teraz skupić na rozmieszczeniu satelitów i pokazać obywatelom UE, że Galileo jest jak najbardziej na drodze realizacji _ - oświadczył z zadowoleniem unijny komisarz ds. transportu Antonio Tajani.

Krytycy uważają, że wobec ogólnodostępnego GPS Galileo stanowi dublowanie kosztów. Natomiast zwolennicy są zdania, że jest to przede wszystkim kwestia prestiżu i międzynarodowej konkurencji - oprócz USA własne systemy nawigacji satelitarnej rozwijają bowiem Chiny, Indie i Rosja.
Galileo ma kosztować 3,4 mld euro i wszystkie koszty do roku 2013 będą pokryte z budżetu Unii Europejskiej. W sumie system będzie się składać z 30 satelitów (plus dwa zapasowe), co ma mu zapewnić dużą dokładność, przewyższającą działający już na prawie całym globie amerykański Global Positioning System (GPS). Poza tym będzie w 100 proc. cywilny, więc nie będzie ryzyka odcięcia od niego zwykłych użytkowników (GPS wymyślono w celach militarnych).

Na rok 2010 Komisja Europejska zapowiada przedstawienie propozycji finansowania Galileo począwszy od 2014 roku. Poziom finansowania ma zapewnić, że koszt korzystania z systemu będzie _ rozsądny _, a świadczone usługi - _ wysokiej jakości _.

bEhIGyqG
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)