Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Ruszają globalne przejęcia firm

0
Podziel się

W transakcjach przodują przedsiębiorstwa z Chin, Meksyku, Malezji i Chile.

Ruszają globalne przejęcia firm
(star5112/CC/Flickr)
bEifBWBh

Zachęceni koniunkturą i pełnymi kasami menadżerowie koncernów wybierają się na globalne zakupy. Nowymi, dużymi rozgrywającymi są szefowie firm z Chin oraz innych krajów rozwijających się.

To zdanie brzmi jak groźba: Yasuchika Hasegawa, szef jednego z największych koncernów farmaceutycznych Takeda, zapowiedział, że będzie się _ agresywnie _ rozglądał za okazjami do przejęcia. W tym celu ma do dyspozycji siedem do ośmiu miliardów dolarów.

Inni szefowie koncernów nie mówią, tylko działają. Za największego na świecie producenta nawozów sztucznych Potas koncern wydobywczy BHP Billiton oferuje ponad 30 mld euro; o browar Foster's walczą dwaj konkurenci - ostateczna cena może wynieść ponad dziesięć miliardów euro. Francuski koncern energetyczny GDF Suez przejął kontrolę nad brytyjskim rywalem International Power. Wartość transakcji to ponad 19 mld euro.

bEifBWBj

Według danych Thomson Reuters w pierwszym półroczu 2010 przedsiębiorstwa zapowiedziały przejęcia o wartości 800 mld euro, w tym dziesięć przejęć o wartości 10 mld euro każde. W niektórych branżach gra jest bardziej agresywna. Na przykład w przypadku koncernów wydobywczych. Powód: wielu menedżerów uważa, że walka o coraz mniejszą liczbę pokładów surowców zbliża się ku końcowi. Dlatego każdy próbuje się wzajemnie przelicytować.

Dotyczy to także branży spożywczej i farmaceutycznej. United Biscuits znalazł się na liście zakupów Campbell Soup, natomiast za 5,5 mld euro producent gazów przemysłowych Airgas ma przejść w ręce konkurencyjnego Air Products z USA.

Zaskakujący jest także inny trend: coraz więcej firm zainteresowanych przejęciami pochodzi z krajów rozwijających się, które przetrwały kryzys stosunkowo dobrze. Według danych firmy Dealogic wielkość transakcji na rynkach wschodzących wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego o 60 procent.

W przejęciach przodująprzedsiębiorstwa z Chin, jak również koncerny z Meksyku, Malezji i Chile. Za przejęcie konkurencyjnego Carso Global Telecom meksykański koncern telekomunikacji America Movil zapłacił prawie 22 mld euro. Po raz pierwszy w historii brazylijskie przedsiębiorstwa wydały na przejęcia zagranicznych firm więcej, niż zagraniczni inwestorzy przeznaczyli na inwestycje nad Amazonką.

bEifBWBp
bEifBWBK
business news
wiadomości
KOMENTARZE
(0)