Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rynek reklamy zmniejszył się o 15 procent

0
Podziel się:

Wydatki na reklamę w tradycyjnych mediach spadły o 13-16 proc. Tylko internet zanotował wzrost.

Rynek reklamy zmniejszył się o 15 procent
(Ed Yourdon/CC BY-SA 2.0/Flickr)

*Wydatki na reklamęw tradycyjnych mediach spadły o kilkanaście procent. Tylko internet zanotował wzrost. *

Grupa reklamowa Agora podała, że w III kwartale wartość polskiego rynku reklamy wyniosła 1,45 mld zł, co oznacza spadek o 15 procent rok do roku.

_ Kondycja rynku reklamy w czwartym kwartale 2009 r. zależy w istotnej mierze od stanu polskiej gospodarki, w szczególności poziomu inwestycji przedsiębiorstw, skali napływu środków z Unii Europejskiej oraz poziomu konsumpcji indywidualnej. Opierając się na wartości tych wskaźników w trzech pierwszych kwartałach 2009 r., nie dostrzegamy istotnych elementów poprawy na rynku reklamy _ - informuje spółka.

Agora ocenia, że w III kwartale dynamika spadku wydatków na reklamę w dziennikach wyniosła 23 procent, głównie ze względu na spadek wpływów ogłoszeniowych z branży praca, nieruchomości oraz motoryzacja i telekomunikacja. Telewizja odnotowała spadek wpływów reklamowych o prawie 13 procent. Wydatki na reklamę w radio spadły o 20 procent, a rynek reklamy zewnętrznej skurczył się o 21 procent. Wpływy z reklam w czasopismach były niższe o 16 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

_ Jedynie internet zanotował nieznaczny wzrost wpływów reklamowych (o prawie 1 procent) _ - czytamy.

Według Agory, w sumie, w okresie styczeń - wrzesień 2009 r. wydatki reklamowe na wszystkie media w Polsce wyniosły 4,96 mld zł i były niższe od zeszłorocznych o 764 mln zł (spadek o 13 procent). Jedynym medium, na które reklamodawcy wydali więcej pieniędzy, niż przed rokiem, był internet. Wydatki na reklamę w internecie wzrosły o 40 mln zł (7 procent) i osiągnęły 614 mln zł.

_ Wydatki na reklamę w telewizji spadły o 334 mln zł (13 procent) do poziomu 2,3 mld zł. Wydatki na reklamę zewnętrzną spadły o 13 procent a na radiową o 15 procent. W dziennikach reklamodawcy wydali o 204 mln zł (26 procent) mniej niż przed rokiem, natomiast w czasopismach o 132 mln zł (16 procent) _ - czytamy dalej.

Spółka zwraca uwagę, iż wszystkie szacunki dotyczące udziałów w wydatkach na reklamę mogą być obarczone błędem, co jest związane ze znaczącą presją rabatową ze strony reklamodawców.

reklama
business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)