Notowania

chiny
17.03.2012 08:57

Rynek smartfonów: Chiny wyprzedzą USA

W ostatnich dwóch kwartałach w Chinach sprzedano więcej smartfonów niż w USA. Ta tendencja będzie trwać przez cały 2012 rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Robert Scoble/CC/Flickr)

Chiński rynek sprzedaży smartfonów rośnie w błyskawicznym tempie. W ostatnich dwóch kwartałach sprzedano ich tam więcej niż w USA. Siłą napędową rozwoju tej branży mają być tanie aparaty wykonane przez chińskich producentów.

Kilka dni temu amerykańska agencja badań marketingowych IDC opublikowała raport, z którego wynika, że w tym roku Chiny wyprzedzą USA i staną się największym rynkiem smartfonów na świecie. Do roku 2016 również Indie i Brazylia dołączą do pierwszej piątki krajów o najwyższej sprzedaży.

W ostatnich dwóch kwartałach w Chinach sprzedano więcej smartfonów niż na rynku USA. Ta tendencja będzie trwać przez cały 2012 rok. Przewaga Chin na razie nie będzie duża, ale od 2013 stanie się coraz bardziej widoczna.

W komentarzu do raportu analityk IDC Ramon Llamas stwierdził, że dynamiczny rozwój nowych rynków stanie się kołem zamachowym dalszego upowszechnienia smartfonów. Wprawdzie rynek w rozwiniętych krajach, takich jak Japonia, USA i państwa UE, będzie stale rosnąć, ale jego pojemność jest ograniczona. Przyszłość należy więc do rynków nowych. Główną przeszkodą w błyskawicznym upowszechnieniu smartfonów w kilku kolejnych latach będzie ich wysoka cena.

W 2011 roku smartfon oparty na systemie Android, z ceną sprzedaży poniżej 200 dolarów, był główną siłą napędzająca rynek smartfonów w Chinach. Wśród nich prym wiodły tanie wyroby rodzimych producentów takich, jak Huawei, ZTE i Lenovo, które zawarły umowy z operatorami sieci komórkowych. Nieco w tyle pozostały droższe modele firm zagranicznych - Samsunga i Nokii.

Na pobudzenie rynku wielki wpływ miała polityka marketingowa chińskich operatorów sieci komórkowych, którzy w zamian za niskie ceny zakupu aparatów zobowiązują klientów do podpisywania długoletnich umów.

Na międzynarodowym kongresie telefonii komórkowej w Barcelonie, który odbył się na przełomie lutego i marca, chiński koncern ZTE zaprezentował najwięcej, bo aż 10 nowych urządzeń (sześć smartfonów i cztery tablety). Telefony są zaprojektowane przez Chińczyków. ZTE obecnie zajmuje piątą pozycję w świecie pod względem liczby dostarczanych telefonów. Ponad 10 proc. swoich przychodów przeznacza na rozwój i badania. W 2015 roku chce wejść do trójki największych światowych producentów tej branży.

O smartfonach czytaj w Money.pl
Wielkie targi bez gigantów. Obrazili się? Już za parę dni na targach Mobile World Congress w Barcelonie zostaną pokazane światu najbardziej zaawansowane technologie mobilne. Ale nie wiadomo, czy obejdzie się bez skandalu.
Analitycy: smartfony z czterordzeniowymi procesorami nie rozpowszechnią się szybko Smartfony z czterordzeniowymi procesorami, szybszą, wydajniejszą pamięcią i lepszymi wyświetlaczami nie rozpowszechnią się szybko na rynku. Przyczyną są wysokie ceny i mała pojemność baterii - takie są wnioski analityków - poinformował Computerworld.
Nokia N9 atakuje rynek smartfonów Tracący udziały w rynku telefonów komórkowych fiński producent chce odzyskać klientów rozszerzając swoją ofertę o nowe tanie telefony oraz flagowy smartfon N9.
Tagi: chiny, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, e-biznes, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz