Notowania

telekomunikacja
01.02.2010 10:56

Rynek telekomunikacyjny skurczył się pierwszy raz w historii

Jego wartość w ubiegłym roku wyniosła 39,5 miliarda złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Minute/Dreamstime)

Wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2009 r. wyniosła 39,5 mld zł co oznacza spadek o 3 procent w skali roku - wynika z szacunków firmy badawczej PMR. Analitycy podkreślają, że to pierwszy spadek w historii tego rynku i że, zdaniem jego uczestników, jest szansa na ponowny wzrost jego wartości w tym roku._ _

_ - Spadek wartości rynku w 2009 roku, to przede wszystkim efekt działań regulatora i związanych z tym cięć stawek za zakańczanie połączeń w sieciach telefonii komórkowej (MTR). Wpływ kryzysu finansowego na wyniki branży był zdecydowanie mniej istotny, choć nie sposób nie odnotować redukcji wydatków, w tym również na usługi telekomunikacyjne, w sektorze biznesowym _ - czytamy w komunikacie PMR.

Analitycy zaznaczają, że mimo spadku w roku 2009, na chwilę obecną najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na kolejne lata dla rynku telekomunikacyjnego w Polsce jest odbicie i wyjście z negatywnego trendu.

_ - Oprócz mniejszego niż w 2009 roku wpływu redukcji stawek MTR, na rynek będą mieć pozytywny wpływ inwestycje nowych operatorów komórkowych w budowę i rozwój własnych sieci, jak również dalsza ekspansja P4 i sieci telewizji kablowej. Stabilny wzrost, mimo rosnącego nasycenia rynku, czeka również usługi szerokopasmowe _ - czytamy dalej.

Przedstawiciele największych firm telekomunikacyjnych w Polsce, ankietowani przez PMR w III kwartale, spodziewają się średnio 3-procentowego wzrostu wartości rynku w 2010 roku.
Z punktu widzenia wartości całego rynku strategicznym segmentem jest telefonia komórkowa. Według prognoz PMR, skumulowane przychody operatorów telefonii komórkowej w Polsce w 2010 roku minimalnie wzrosną, chociaż nie można też wykluczyć kolejnego spadku.

Tym bardziej, jeśli doszłoby do zaostrzenia konkurencji i ewentualnej wojny cenowej na rynku post-paid (w przypadku rynku pre-paid kolejna mocna obniżka cen jest mniej prawdopodobna) lub nieoczekiwanych działań regulatora w zakresie MTR-ów.

_ - Warto też pamiętać, że w bieżącym roku operatorzy w pełni odczują efekt niższych wpływów z umów masowo renegocjowanych przez firmy w następstwie kryzysu. Dokładną skalę takich działań jest w tym momencie trudno ocenić _ - skomentował jeden z autorów raportu Paweł Olszynka.

W zeszłym tygodniu prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska, poinformowała, że zdecyduje w II połowie roku o parametrach planowanych obniżek stawek MTR (Mobile Termination Rates).

W październiku prezes Telekomunikacji Polskiej (TPSA) ocenił (przy okazji prezentacji wyników spółki), że poprawa na rynku telekomunikacyjnym nastąpi dopiero w II połowie przyszłego roku. Spółka poinformowała wtedy, że wartość rynku telekomunikacyjnego spadła w III kwartale o 5,8 procent w skali roku.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: telekomunikacja, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz