Notowania

Przejdź na
saab
18.02.2009 11:53

Saab nad przepaścią. Zostało mu tylko 10 dni?

General Motors obawia się plajty swojej szwedzkiej marki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*General Motors obawia się plajty swojej szwedzkiej marki. Chce pomocy od rządu w Sztokholmie. *

Jak donosi _ Times Online _przedstawiciele GM poinformowali, że bez rządowej pomocy Saab może upaść w ciągu najbliższych dni.

Brytyjski serwis informuje, że firma z Trollhaettan, która zatrudnia 4300 osób traci _ tak dużo pieniędzy, w tak szybkim tempie, że bez interwencji szwedzkiego rządu, może być zmuszony do ogłoszenia upadłości przed końcem miesiąca _.

Wramach przeprowadzanej restrukturyzacji amerykański koncern zamierza sprzedać część marek ze swojego portfela. Chodzi m.in. właśnie o Saaba i kultową markę Hummer. Póki co jednak ważniejsze jest zapewnienie Saabowi możliwości przetrwania do czasu, aż znajdzie się kupiec.

_ - Biorąc pod uwagę pilną potrzebę przeznaczenia dużych środków na operacje powiązane z działalnością Saaba, GM prosi rząd szwedzki o natychmiastową pomoc _ - informują przedstawiciele General Motors.

Z tym może być jednak kłopot. Jak donosi Times Online póki co szwedzki rząd wyklucza możliwość pomocy. _ Państwo szwedzkie i szwedzcy podatnicy nie będą właścicielami fabryk samochodów _ - podkreśla Maud Olofsson, minister przemysłu Szwecji.

Olofsson przyznała, że rozmowy w sprawie pomocy dla Saaba były prowadzone. Firma prosiła o wsparcie w wysokości 400 mln funtów.

ZOBACZ NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z BRANŻY MOTORYZACYJNEJ (ang.):

Informacje o kłopotach Saaba to kolejna ponajnowszych doniesieniach o kondycji Daimlerazła informacja z branży motoryzacyjnej.

Ostatnio Nissan poinformował, że zwolni 12 proc. swojej załogi. Redukcję zatrudnienia zapowiedział tez Ford, który zanotował w ubiegłym roku rekordową stratę. Warto jednak przypomnieć, że wprzeciwieństwie do konkurencji,firma nie otrzymała jeszcze pomocy od rządu USA.

Rządy wielu krajów podejmują działania mające na celu wsparcie dużych koncernów. We Włoszech pakiet, z którego ma skorzystać m.in. fiat przygotował rząd Berlusconiego. Spore kontrowersje wywołałfrancuski plan pomocy dla Peugeot-Citroen. W sprawie zagrożenia protekcjonizmem wypowiedziała się m.in. Komisja Europejska.

* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: saab, business news, nowe samochody, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, aktualności, najważniejsze, motoryzacja, moto
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz