Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chińskie inwestycje
13.06.2012 16:34

Saab sprzedany Chińczykom. Będą produkować samochody elektryczne

Obecnie Saab zatrudnia blisko trzy tysiące osób, a swoją główną siedzibę ma w Trollhättan, na zachodzie Szwecji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(nahtanoj/CC/Flickr)

Producent samochodów Saab został sprzedany chińsko-szwedzkiemu koncernowi, który chce włączyć nowo zakupioną firmę do produkcji samochodów elektrycznych. Cena sprzedaży nie została ujawniona - podaje BBC.

Nabywcą jest konsorcjum National Electric Vehicle Sweden AB (NEVS), w którym 51 proc. udziałów ma National Modern Energy Holdings Ltd. z Hongkongu, a 49 proc. japońska grupa inwestycyjna Sun Investment LLC. NEVS utworzono ostatnio właśnie w celu przejęcia Saaba.

Na konferencji prasowej w szwedzkim Trollhaettan, gdzie znajdują się zakłady Saaba, przedstawiciele NEVS podkreślali, że początkowo skoncentrują się na sprzedaży samochodów elektrycznych na rynku chińskim.

_ - Coraz więcej Chińczyków stać na samochody, ale globalnych dostaw ropy naftowej nie wystarczyłoby, gdyby wszyscy oni nabyli samochody na paliwa z ropy. Chińscy konsumenci chcą najwyższej jakości pojazdu z napędem elektrycznym i my będziemy mogli go zaoferować dzięki nabyciu Saaba _ - powiedział szef National Modern Energy Holdings Ltd. Kai Johan Jiang.

_ - Powiążemy szwedzki design samochodowy i doświadczenie produkcyjne z japońską technologią pojazdów elektrycznych i dużą obecnością w Chinach. Pojazdy elektryczne, wykorzystujące czystą energię, to przyszłość i elektryczny samochód przyszłości będzie produkowany w Trollhaettan _ - zapowiedział prezes NEVS Karl-Erling Trogen.

Saab zbankrutował w grudniu zeszłego roku, dwa lata po tym, jak jego dotychczasowy właściciel General Motors sprzedał go holenderskiej grupie Spyker. Spółka poinformowała w kwietniu tego roku, że posiada środki na pokrycie około jednej trzeciej swojego długo, czyli 1,2 mld funtów (blisko 6,5 mld złotych).

Właścicielem chińskiego konsorcjum Nevs (National Electric Vehicle Sweden) jest chiński biznesmen ze szwedzkim obywatelstwem - Kai Johan Jiang. _ Nevs i syndyk masy upadłościowej Saaba podpisali dziś umowę kupna, która obejmuje główne aktywa Saaba - _ Automobile AB, Saab Automobile AB Powertrain i Saab Automobile AB _ Tools _ - podała spółka w komunikacie.

Obecnie Saab zatrudnia blisko trzy tysiące osób, a swoją główną siedzibę ma w Trollhättan, na zachodzie Szwecji.

Czytaj więcej w Money.pl
Rekord w Chinach. Są wzrosty o kilka procent Według ekspertów należy spodziewać się dalszego wzrostu sprzedaży w drugiej połowie roku.
Popyt na taki luksus szokuje. 37 proc. w górę Bentley zanotował wzrost sprzedaży aż o 37 proc. w 2011 roku. Główny powód - rosnący popyt w Chinach.
Ultimatum dla Saaba. Mają czas, by... Właściciele szwedzkiej marki mają czas do 14 grudnia na opracowanie wiarygodnego planu restrukturyzacji lub rozpoczęcie procesu upadłości.
Tagi: chińskie inwestycje, chiny, business news, nowe samochody, strategie firm, manager, strategie, marketing i sprzedaż, marketing i zarządzanie, motoryzacja, moto, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, z rynku, aktualności, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz