Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
leki
27.08.2011 16:43

Sabotaż w fabryce leków. Nurofen Plus wycofany

Producent podejrzewa sabotaż przeciwników eksperymentów na zwierzętach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sjlocke/iStockphoto)

Z aptek w Wielkiej Brytanii wycofano tabletki przeciwbólowe Nurofen Plus - podały brytyjskie media. Producent leku, firma Reckitt Benckiser, poinformowała o wstrzymaniu produkcji i wszczęciu przez policję dochodzenia, gdyż zachodzi podejrzenie sabotażu.

_ - Zachodzi podejrzenie sabotażu. Ściśle współpracujemy z policją dla ustalenia, kto za to odpowiada _ - powiedział mediom rzecznik producenta. Według niektórych źródeł, sabotażystami mogą być przeciwnicy eksperymentów na zwierzętach, ponieważ Reckitt Benckiser testuje na nich leki.

Jak dotąd odnotowano pięć przypadków wymieszania w tym samym opakowaniu kapsułek zawierających kodeinę i ibuprofen z silnym lekiem przeciwpsychotycznym Seroquel XL koncernu Astra Zeneca i jeden przypadek wymieszania tego leku z innym środkiem o nazwie Neurontin. Dokonano tego najprawdopodobniej w hurtowni. Wymieszane leki znaleziono w aptekach w południowym Londynie i Irlandii Północnej.

Dwie osoby przyjęły Seroquel XL w przeświadczeniu, że biorą Nurofen Plus, ale ich zdrowiu nie grozi niebezpieczeństwo. Lekarze ostrzegają jednak, że efekt omyłkowego zażycia Seroquelu XL może być groźny dla kogoś, kto przyjmuje leki przeciwhistaminowe lub inne środki uspokajające.

Ubocznym skutkiem Seroquelu XL i Neurontinu, dostępnych na receptę, jest senność. Pierwszy z tych leków stosowany jest m.in. w przypadku schizofrenii, depresji, psychozy maniakalno-depresyjnej, a drugi - epilepsji. Nurofen Plus jest środkiem ogólnodostępnym. Szacuje się, że brytyjscy pacjenci mają około 250 tys. opakowań (8 mln tabletek) Nurofenu Plus. Mogą odnieść je do sklepów i uzyskać zwrot pieniędzy.

Czytaj więcej o rynku farmaceutycznym w Money.pl
Herbapol: Zioła są na topie Chociaż klienci firmy to głównie osoby starsze, rynek leków opartych o surowce naturalne to przyszłość, podkreśla wiceprezes Dorota Santorowska.
Tańsze leki? Dzięki internetowi i promocjom Zamienniki oraz promocje w sieci pozwalają zaoszczędzić nawet 30 procent wydatków na medykamenty.
Kolejne hurtownie leków na celowniku GIF Prowadzone są postępowania kontrolne dotyczące nieprawidłowości w kolejnych hurtowniach i aptekach
Tagi: leki, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz