Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
internet
08.11.2012 00:31

Sąd dostał oręż do sądzenia Internetu

Ucieczka serwisów WWW na Cypr nie uchroni ich przed odpowiedzialnością wobec polskiego prawa. Będą zmiany w polskiej legislacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ZEFA)

Pod koniec 2010 roku, gdy Polska Izba Książki zaczęła coraz głośniej mówić o procesie przeciwko serwisowi Chomikuj.pl, ten wyniósł się na Cypr. Siedziba spółki, która go przejęła, od tej pory mieści się w Nikozji, donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Na podobny krok zdecydowało się wielu innych właścicieli stron internetowych. Powodem nie są, a przynajmniej nie wyłącznym, niższe podatki. Cypr jest postrzegany jako kraj, w którym trudniej dochodzić sprawiedliwości.

Teraz jednak okazuje się, że taka ucieczka na nic się nie zda. Pozew, który w najbliższych dniach trafi do polskiego sądu, musi zostać przez niego rozpoznany. Tak przynajmniej wynika z wydanego niedawno przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej precedensowego wyroku.

- _ Wyrok ten pozwala na wybór sądu w kraju innym niż ten, na terenie którego fizycznie znajdują się serwery _ - wyjaśnia Paweł Chojecki, adwokat w kancelarii Łaszczuk & Wspólnicy.

To zaś oznacza, że sąd polski nie powinien uchylać się od rozpoznania pozwu grupowego przeciwko Chomikuj.pl, który w następnym tygodniu zostanie skierowany do sądu.

Czytaj więcej w Money.pl
Boni kończy z "drobnym druczkiem" Zgodnie z projektem Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie mógł kontrolować m.in. prędkość dostępu do internetu.
Prezydent jako pijak? Sprawa przed sądem Twórca portalu Antykomor.pl, mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego Robert F. stanie przed sądem.
Są efekty protestów internautów. Rząd da im... Przygotowaniem Karty Wolności w Internecie oraz propozycji zmian w przepisach chroniących prawa użytkowników sieci zajmie się pięć grup ekspertów i przedstawicieli administracji.
Tagi: internet, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, telekomunikacja, manager, prawo, gospodarka polska, wiadmości, e-biznes
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz