Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sankcje wobec Rosji. Zemsta na USA - zamknięcie lokali McDonald's

0
Podziel się:

W Rosji działa ponad pół tysiąca barów amerykańskiej sieci, z tego 160 w Moskwie.

Sankcje wobec Rosji. Zemsta na USA - zamknięcie lokali McDonald's
(PAP/EPA)
bFfDlcEl

1/3

fot: PAP/EPA

Po wczorajszym zamknięciu czterech restauracji McDonald's w Moskwie, dziś Rospotriebnadzor rozpoczął kontrole w lokalach tej sieci w obwodzie swierdłowskim. Według agencji ITAR-TASS, to reakcja na skargi konsumentów dotyczące jakości jedzenia i naruszenia norm sanitarnych.

Aktualizacja 11:19

bFfDlcEn

Rosyjska prasa pisze, że kontrole w popularnej sieci restauracji McDonald's, to
zemsta na Ameryce i uderzenie w wizerunek firmy.

Gazeta _ Moskowskij Komsomolec _ cytuje ekspertów, którzy twierdzą, że _ dalszy los zamkniętych restauracji McDonalda w Moskwie będzie uzależniony od rozwoju relacji Rosji ze Stanami Zjednoczonymi i państwami Europy _.

Według dziennika _ Kommiersant _, w ubiegłym roku McDoland's osiągnął w Rosji zysk w wysokości ponad 63 miliardów rubli czyli około 6 miliardów złotych. Zauważa przy tym , że dostawcami produktów do restauracji są firmy rosyjskie i one również zanotują straty z powodu zamknięcia lokali.

Gazeta _ Wiedomosti _ przypomina, że na początku kwietnia ukraińska sieć restauracji McDonald's zamknęła swoje lokale na Krymie, po aneksji półwyspu przez Rosję. Wtedy Władimir Żyrinowski znany z populistycznych wystąpień wiceszef rosyjskiej Dumy Państwowej wezwał do zamknięcia restauracji McDonald's w Moskwie i całej Rosji.

bFfDlcEt

Kontrole w całej Rosji

Rosyjska służba ochrony konsumentów Rospotriebnadzor przeprowadza niezapowiedziane kontrole w barach McDonald's w obwodzie swierdłowskim na Uralu - poinformowała dzisiaj szefowa lokalnego oddziału tych służb, Natalia Łukjancewa. W Jekaterynburgu, stolicy obwodu swierdłowskiego, McDonald's ma osiem barów.

O już prowadzonych kontrolach w Tatarstanie na Powołżu i planowanych później w tym miesiącu inspekcjach w Baszkirii na Uralu poinformowała agencja Interfax. W przyszłym tygodniu Rospotriebnadzor rozpocznie też kontrole w lokalach sieci McDonald's w Kraju Krasnodarskim na Kaukazie - powiedziała agencji Reuters przedstawicielka miejscowego oddziału służby ochrony konsumentów Irina Woronkowa.

Dziennik _ Kommiersant _ nie wyklucza, że kontrole obejmą wszystkie lokale sieci McDonald's Rosji. Rosyjska gazeta przypomina, że w ubiegłym miesiącu szefowa Rospotriebnadzoru Anna Popowa oświadczyła, że służba ochrony konsumentów _ ma zastrzeżenia do jakości i bezpieczeństwa produktów całej sieci _.

bFfDlcEu

Powołując się na federalnego urzędnika, _ Kommiersant _ podaje, że obecne kontrole w barach McDonald's odbywają się na polecenie rządu Rosji. - _ Właśnie dlatego restauracje od razu są zamykane, podczas gdy po planowych kontrolach lokale najpierw otrzymują polecenie usunięcia uchybień _ - wyjaśnił rozmówca dziennika.

Obecnie w Rosji działa ponad pół tysiąca barów tej sieci, z tego 160 w samej Moskwie. Wśród zamkniętych barów są lokale na placu Maneżowym przed murami Kremla i na pobliskim placu Aleksandra Puszkina. Ten ostatni to najstarszy lokal McDonald's w Rosji - działa od 1989 roku - i największy w Europie - obsługuje 12 tys. osób dziennie.

Amerykańska firma zapowiedziała wczoraj, że bada zarzuty dotyczące naruszenia norm sanitarnych i chce jak najszybciej otworzyć zamknięte placówki.

Dostawcami do barów McDonald's w Rosji są wyłącznie miejscowe firmy. Warzywa dostarcza spółka Biełaja Dacza z podmoskiewskich Kotielników, a mięso - spółka Miratorg z Kaliningradu.

bFfDlcEv

Telewizja informacyjna Moskwa 24 zauważyła, że wraz z zamknięciem barów McDonald's mieszkańcy Moskwy i turyści odwiedzający stolicę Rosji również stracili dostęp do praktycznie jedynych w centrum miasta bezpłatnych - i zawsze czystych - toalet.

Na początku kwietnia, po oderwaniu przez Rosję Krymu od Ukrainy, ukraiński oddział McDonald's zamknął swoje bary na Półwyspie Krymskim.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie pozywają sieć McDonald's. Potrawy miały być skażone mikrobami Amerykańskie jedzenie przekracza wszelkie normy, wynika z kontroli rosyjskiej służby. To zemsta za sankcje?
McDonald's nie chce już kurczaków z Chin Japoński McDonald's będzie teraz importował mięso z Tajlandii.
Uchybienia w McDonald's? Firma bada zarzuty Firma oświadczyła, że bada zarzuty rosyjskiej służby ochrony konsumentów dotyczące naruszenia norm sanitarnych w kilku moskiewskich restauracjach.
bFfDlcEO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)