Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
krb
19.07.2012 10:05

Santander coraz bliżej Kredyt Banku. Komisja nie zgłosi sprzeciwu

W wyniku połączenia ma powstać trzecia co do wielkości instytucja w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Komisja Europejska nie sprzeciwia się przejęciu Kredyt Banku przez Banco Santander, a tym samym przez Bank Zachodni WBK._ _

_ Zarząd Kredyt Banku informuje,(...), iż Komisja Europejska wydała decyzję o niewyrażeniu sprzeciwu co do przejęcia kontroli nad emitentem przez Banco Santander, a tym samym przez Bank Zachodni WBK oraz stwierdziła, że planowane przejęcie kontroli jest zgodne ze wspólnym rynkiem i z Umową o Europejskim Obszarze Gospodarczym _ - czytamy w komunikacie.

Planowane połączenie obu banków nastąpi poprzez przeniesienie wszystkich aktywów i pasywów Kredyt Banku na rzecz Banku Zachodniego WBK, z równoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego Banku Zachodniego WBK poprzez emisję akcji Banku Zachodniego WBK, które zostaną wydane wszystkim dotychczasowym akcjonariuszom Kredyt Banku.

W wyniku połączenia ma powstać trzeci co do wielkości bank w Polsce pod względem aktywów, portfela kredytowego i depozytów oraz drugi co do skali pod względem działalności maklerskiej i funduszy inwestycyjnych, z siecią liczącą ponad 900 placówek oraz 3,5 mln klientów. Połączenie ma wzmocnić pozycję banków w segmencie bankowości detalicznej i korporacyjnej. Wcześniej spółki zapowiadały, że sfinalizowanie transakcji spodziewane jest pod koniec 2012 roku.

Zgodnie z zapowiedziami zastępcy przewodniczącego KNF Wojciecha Kwaśniaka, decyzji w tej sprawie można spodziewać się na jesieni. Kwaśniak mówił wcześniej, że KNF będzie chciała, by bank powstały z połączenia pozostał notowany na warszawskiej giełdzie, a udział akcji pozostających w wolnym obrocie wynosił co najmniej 25 proc.

Banco Santander ma 96,25 proc. akcji BZ WBK; 3,75 proc. należy do pozostałych akcjonariuszy. KBC NV z grupy KBC Group NV ma 80 proc. akcji Kredyt Banku.

Czytaj więcej o połączeniu banków w Money.pl
Hiszpański gigant powinien trafić na GPW. To jeden z warunków Jeden z największych europejskich banków szykuje ofensywę na polskim rynku. Zobacz, czego żąda KNF.
Fitch obniża rating dużego banku z GPW Agencja obniżyła rating polskiego banku do BBB z A-. To efekt wcześniejszej decyzji w sprawie dominującej nad nim zachodniej instytucji.
Głośna fuzja polskich banków. Ustalili warunki Połączenie zostanie przeprowadzone poprzez przeniesienie całego majątku (wszystkich aktywów i pasywów) Kredyt Banku jako spółki przejmowanej, na rzecz BZ WBK jako spółki przejmującej.
Tagi: krb, bzw, business news, giełda, kraj, manager, unia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz