Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SAS traci, więc wyprzedaje i tnie załogę

0
Podziel się:

Skandynawskie linie lotnicze zredukują zatrudnienie z 23 do 14 tys. osób.

SAS traci, więc wyprzedaje i tnie załogę
(PAP/EPA)

ac">fot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/sas;na;krawedzi;grupa;zwalnia;9000;ludzi,galeria,2019,0.html)Skandynawskie linie lotnicze zredukują zatrudnienie z 23 do 14 tys. osób.

Jak podkreśla _ BBC _głównym powodem cięć są kiepskie wyniki finansowe grupy SAS. W 2008 roku przyniosła ona straty w wysokości 757 mln dolarów. Ponad jedna trzecia tej kwoty przypadła na czwarty kwartał.

Szef firmy Mats Jansson obwinia za tą sytuację zarówno kryzys finansowy jak i zawirowania na rynku paliw.

W ramach obniżania kosztów firma zamierza zwolnić 3 tys. pracowników. Sprzeda też za symboliczne jedno euro przynoszące straty linie Spanair. Nabywcą jest hiszpańskie konsorcjum.

SAS to kolejna duża firma, która ogłasza plan redukcji zatrudnienia. 20 tys. osób zwolni gigant przemysłu maszynowego Caterpillar. Także 20 tys. osób straci prace w gigancie branży farmaceutycznej Pfizer, który właśnie zdecydował o wartej 68 mld dolarów fuzji z firma Wyeth. Taką samą redukcję zapowiedział japoński NEC.

Spore redukcje zapowiedziały też: bank ING- 7000 osób, General Motos - 2000 osób, firma telekomunikacyjna z USA Sprint Nextel - 8000 osób, sieć sklepów z wyposażeniem dla domów Home Depot - 7000 osób i elektroniczny potentat Philips - 6000 osób.

Jak donosi brytyjski serwis SAS wyemituje też prawa do akcji o wartości 6 mld koron szwedzkich. Zgodziły się na to zarówno rządu Szwecji, Danii i Finlandii, które mają połowę udziałów w firmie, jak i największy prywatny akcjonariusz szwedzka rodzina Wallenbergów.

Brytyjskie linie lotnicze British Airways spodziewają się, że po raz pierwszy od siedmiu lat skończą rok na minusie.Eksperci Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego szacują, że w ubiegłym roku cała branża poniosła straty w wysokości 5 mld dolarów.

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)