Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Scania czeka na przejęcie

Szwedzki producent samochodów ciężarowych oczekuje na przejęcie przez niemiecki koncern MAN. W wypadku fuzji, powstanie wiodący producent samochodów ciężarowych w Europie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szwedzki producent samochodów ciężarowych oczekuje na przejęcie przez niemiecki koncern MAN. W wypadku fuzji, powstanie wiodący producent samochodów ciężarowych w Europie.

"Otrzymaliśmy informacje, które dają podstawy do takich przypuszczeń" - podała wczoraj Scania po zamknięciu giełdy. Władze firmy poinformowały o tym fakcie giełdę w Sztokholmie. Pogłoski o przejęciu spowodowały wzrost akcji przedsiębiorstwa o 9,3 procent. Z tego powodu obrót nimi na giełdzie został zawieszony.

MAN nie chciał najpierw zająć stanowiska w sprawie. Podobnie akcjonariusz większościowy Scanii - Volkswagen. Akcje MAN wzrosły na krótko przed zamknięciem giełdy we Frankfurcie o 2,7 proc.

_ Analitycy byli różnego zdania odnośnie skutków ewentualnego przejęcia. Scania jest, według własnych danych, trzecim co do wielkości producentem samochodów ciężarowych na świecie i zatrudnia 28 tys. pracowników. _

Według analityków, fuzja MAN i Scanii nie oznacza jeszcze oczekiwanej w branży fali konsolidacji. Jej powodem ma być ujednolicenie norm spalin jak również prognozy, że rynek, szczególnie w USA, czeka stagnacja.

Monachijski producent samochodów ciężarowych oraz maszyn – MAN podał na początku sierpnia do wiadomości, że było to najlepsze półrocze w historii koncernu oraz zapowiedział większe tempo wzrostu. Dzięki dobrej koniunkturze, roczny obrót wynoszący ostatnio 15 miliardów euro wzrośnie o około 8 proc., zapowiedział szef zarządu Hakan Samuelsson podczas ogłoszenia bilansu pośredniego. Wraz z obniżką kosztów poprawi się także wynik operacyjny wynoszący ostatnio 700 milionów euro.

Tagi: przejęcie, business news, wiadomości, gospodarka, manager, gospodarka polska
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz