Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sharp
02.08.2012 10:10

Sharp zapowiada zwolnienia największe od ponad 60 lat

Japoński gigant elektroniki użytkowej, firma Sharp, zwolni 5 tysięcy pracowników na całym świecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(attator/iStockphoto)

Japoński gigant elektroniki użytkowej, firma Sharp, zwolni 5 tysięcy pracowników na całym świecie. Decyzja o zbiorowym zwolnieniu - pierwszym w tej firmie od roku 1950 - jest reakcją na ostatnio poniesione przez nią straty - podały japońskie media.

Według agencji Kyodo przedsiębiorstwo początkowo postanowiło zwolnić 3 tys. pracowników wyłącznie w samej Japonii, lecz ze względu na swe problemy finansowe zdecydowało się zwiększyć tę liczbę do 5 tys. osób. Zwolnienia objęły także inne kraje na świecie.

Obecnie Sharp zatrudnia łącznie 57 tys. pracowników. Koncern ten jest jednym z największych na świecie producentów elektroniki i sprzętu opartego na nowoczesnych technologiach. Ma również swój oddział w Polsce.

Jak zapowiedziano, kadra zarządzająca firmy zmniejszy swoje wynagrodzenia od 20 do 50 proc., choć początkowo przewidywano obniżki płac od 10 do 30 proc.

Sharp poinformował ponadto o dużych stratach netto - na poziomie 138,4 mld jenów (1,4 mld euro) w pierwszym kwartale roku obrachunkowego 2012-2013. Jest to wynik prawie trzy razy gorszy (49,3 mld jenów) od zanotowanego w tym samym okresie w ubiegłym roku obrachunkowym.

W pierwszym kwartale sprzedaż telewizorów, telefonów komórkowych i innego sprzętu audiowizualnego spadła o 54,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim z powodu załamania się popytu na te towary w Japonii oraz spadku cen w związku z silną konkurencją w tym sektorze - tłumaczył japoński koncern.

Firma oceniła ponadto, że poniesie większe niż prognozowano straty w całym roku obrachunkowym, który kończy się w marcu 2013 r. Sharp zwiększył szacunki swoich strat netto do 250 mld jenów (2,5 mld euro), choć początkowo przewidywano jedynie 30 mld jenów.

W zeszłym roku obrachunkowym Sharp zanotował największe w historii firmy straty na poziomie 376 mld jenów.

Czytaj więcej w Manager.Money.pl
Duży bank tnie koszty. 2000 osób do zwolnienia Oszczędności z tego tytułu mają przynieść 350 milionów euro.
Lider rynku zwolni prawie tysiąc osób PZU podpisało ze związkami zawodowymi porozumienie w sprawie warunków zwolnień grupowych w okresie od 13 sierpnia 2012 roku do 11 października 2012 roku.
Peugeot otrzymał upomnienie od rządu Lewicowy gabinet wezwał koncern, by rozważył zmianę planów zmniejszenia zatrudnienia o 8 tys. ludzi i pierwszego od 20 lat zamknięcia fabryki samochodów.
Tagi: sharp, zwolnienia, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz