Notowania

Przejdź na
japonia
15.06.2013 21:28

Shinzo Abe w Polsce czeka na szczyt Grupy Wyszechradzkiej

Japoński premier wspominał, że był w Warszawie w 1985 roku wraz z ojcem, który wówczas pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych Japonii. - Dziś znowu jestem w Polsce, a moje serce przepełnia radość i wzruszenie - mówił.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Rafał Guz)

Chciałbym, aby wizyta w Polsce była okazją do dalszego pogłębienia współpracy z Grupą Wyszehradzką we wszystkich dziedzinach - zadeklarował w Warszawie premier Japonii Shinzo Abe.

Shinzo Abe wraz z małżonką Akie przybył dziś do Warszawy, wieczorem wziął udział w wydarzeniu promującym kulturę japońską _ Enjoy - Washoku _.

Abe otwierając uroczystość zwrócił uwagę, że jutro w Warszawie będzie rozmawiał z prezydentem Bronisławem Komorowski i premierem Donaldem Tuskiem, a także weźmie udział we wspólnym szczycie szefów rządów Japonii i Grupy Wyszehradzkiej. _ - Chciałbym, aby moja wizyta była okazją do dalszego pogłębienia współpracy z grupą V4 we wszystkich dziedzinach _ - oświadczył.

Japoński premier wspominał, że był w Warszawie w 1985 roku wraz z ojcem, który wówczas pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych Japonii. _ - Dziś znowu jestem w Polsce, a moje serce przepełnia radość i wzruszenie _ - mówił.

Abe przypomniał również, że w 1957 roku, kiedy Polska i Japonia wznowiły stosunki dyplomatyczne, premierem Japonii był jego dziadek. Jak zaznaczył _ z tego powodu Polska zawsze w jego sercu specjalne miejsce _.

Spotkanie, które odbyło się w hotelu Bristol prezentowało przede wszystkim japońską kulturę kulinarną. Goście mogli skosztować różnych specjałów kuchni Kraju Kwitnącej Wiśni.

Szef japońskiego rządu zwrócił uwagę, że w 2006 roku w Polsce było około 30 restauracji japońskich, a _ w ciągu kolejnych siedmiu lat ich liczba wzrosła do 270 _. _ - Jeżeli rozwój będzie posuwał się w tym tempie, to w 2020 roku w Polsce będzie ponad 2,5 tys. restauracji japońskich _ - zaznaczył.

Prezentowane były także panele fotograficzne przygotowane przez japońską projektantkę mody. Przedstawiały one m.in. tarasowe pola, na których uprawiany jest ryż.

Premier Abe i jego małżonka zaprezentowali z kolei stroje przygotowane przez japońską projektantkę mody. Pojęciem _ washoku _ określa się tradycyjną kuchnię japońską i szerzej - tradycje kulinarne Kraju Kwitnącej Wiśni, z ich aspektami żywieniowymi, estetycznymi i socjalnymi.

_ Washoku _ charakteryzuje się wykorzystaniem świeżych, właściwych dla danej pory roku składników, atrakcyjną prezentacją potraw, a także jest wyrazem szacunku dla natury oraz służy umacnianiu więzi rodzinnych i społecznych.

Rząd Japonii zabiega o wpisanie washoku na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zaproponowała to Japońska Akademia Kulinarna, a projekt pilotuje Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa. Resort podkreśla wpływ washoku na niewielki wskaźnik otyłości społeczeństwa oraz na długowieczność Japończyków.

Tokio nie ukrywa nadziei, że wpisanie washoku na listę UNESCO pomoże w odzyskaniu przez świat zaufania do japońskich produktów rolnych i owoców morza, nadszarpniętego po katastrofie w elektrowni atomowej w Fukushimie w marcu 2011 roku. Eksport tych japońskich produktów poważnie ucierpiał z powodu obaw przed promieniowaniem.

Czytaj więcej w Money.pl
Przez kryzys w UE tracimy kontrakty handlowe O prawie 15 proc. spadła w zeszłym roku wymiana handlowa Polski z Japonią.
Polska pomoże im konkurować z Chinami Według Kyodo Japończykom zależy na zwiększeniu swych wpływów w Czechach, Polsce, na Słowacji i Węgrzech.
W czerwcu spotkanie Grupy Wyszehradzkiej z premierem Japonii W czerwcu w Warszawie dojdzie do spotkania przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej z premierem Japonii - poinformował dziś premier Donald Tusk. Rozmowa ma dotyczyć m.in. inwestycji japońskich w Europie Środkowej.
Tagi: japonia, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz