Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sieć telefonii Era zmieni nazwę - Telekom przejmuje PTC

0
Podziel się:

Der Spiegel: Kończy się 10-letnia odyseja prawnicza.

Sieć telefonii Era zmieni nazwę - Telekom przejmuje PTC
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Niemiecki koncern telekomunikacyjny Deutsche Telekom przygotowuje się do ostatecznego przejęcia Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC) - informuje niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _ w najnowszym numerze.

Polska Telefonia Cyfrowa jest operatorem sieci telefonii komórkowej Era i Heyah. Według źródeł w niemieckiej spółce, na które powołuje się _ Spiegel _, rozmowy z francuskim koncernem Vivendi na temat przejęcia PTC dobiegają końca. _ - Tym samym dla koncernu Deutsche Telekom kończy się ponad dziesięcioletnia prawnicza odyseja _ - napisał tygodnik.

Jak dodaje, porozumienie przewiduje, że Telekom zapłaci za resztę udziałów w PTC ponad miliard euro. Zaplanowano zmianę marki polskiej spółki na używaną przez niemiecki koncern markę _ T _.

_ Spiegel _ przypomina, że w przeszłości Telekom nabył około 49 proc. udziałów w polskim przedsiębiorstwie. Druga część firmy trafiła do Vivendi. Jednak ta warta miliardy transakcja stała się przyczyną sporu i rozwiązania szukano przed sądami. Pod koniec grudnia miało dojść do kolejnego spotkania w sądzie, co obecnie okazuje się niepotrzebne.

Spór między Deutsche Telekom a Vivendi trwał od 1999 roku, kiedy to polski Elektrim utworzył spółkę z Vivendi i - wbrew woli swojego wspólnika w Polskiej Telefonii Cyfrowej, czyli Deutsche Telekom - wniósł do niej posiadane udziały. Niemiecki koncern oprotestował przeniesienie akcji. W 2004 r. transakcję zakwestionował trybunał arbitrażowy. Uznał, że Elektrim naruszył umowę wspólników i nakazał spółce przywrócenie poprzedniego stanu. Po ogłoszeniu wyroku Elektrim odsprzedał Deutsche Telekom 48 proc. akcji PTC.

Vivendi zakwestionował przejęcie pakietu 48 proc. akcji PTC najpierw przez Elektrim, a potem przez Deutsche Telekom od Elektrimu. W wyniku tego przejęcia udział Deutsche Telekom w PTC zwiększył się do 97 proc.

W sierpniu 2006 roku Vivendi i Vivendi Telecom International (VTI) zgłosiły się do polskiego rządu z prośbą o arbitraż w sporze pomiędzy firmami, na podstawie traktatu z lutego 1989 roku pomiędzy Francją i Polską, który dotyczy wzajemnej ochrony inwestycji.

W styczniu 2008 roku obie firmy złożyły pozew przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Oskarżyły Polskę, że nie chroniła prawnie ich inwestycji - udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej, których Vivendi zostało pozbawione. Ich zdaniem Polska naruszyła umowę polsko-francuską umowę z 1989 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t35315.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/era;bedzie;oszczedzac;na;ludziach;i;reklamie,28,0,445980.html) Era będzie oszczędzać na ludziach i reklamie Deutsche Telekom, właściciel PTC zapowiada cięcia choć liczba klientów Ery rośnie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t93121.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/telekomunikacyjny;gigant;stawia;na;parytet,218,0,600026.html) Telekomunikacyjny gigant stawia na parytet Deutsche Telekom chce, by kobiety stanowiły przynajmniej 30 proc. top menedżerów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)