Notowania

przetarg
18.07.2013 06:40

Siedem firm powalczy o zlecenie na 358 mln zł

Chodzi o budowę Muzeum II Wojny Światowej. Obiekt ma mieć ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych. Zwycięzca powinien zostać wyłoniony za około dwa miesiące. Otwarcie placówki planowane jest na 2015 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kemalbas/iStockphoto)

W szranki stanęły m.in. jedna firma z Hiszpanii - Obrascon Huarte Lain S.A., polski Polimex-Mostostal S.A. oraz pięć konsorcjów, w których liderami są polskie spółki: Warbud S.A., Ids-Bud S.A., Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Pol-Aqua S.A., Budimex S.A., Porr S.A.

Przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy naziemnej części Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłoszono na przełomie tego i minionego roku. Zgłosiło się do niego 12 firm, z których siedem miało przejść do kolejnego etapu. Kryterium wyboru były referencje firm i ich doświadczenie przy realizacji podobnych inwestycji.

Wybór przeciągał się, bo organizatorzy wezwali niektórych wykonawców do uzupełnienia nadesłanych materiałów. W środę Muzeum ogłosiło, że wskazało już siedem firm, które zakwalifikowały się do drugiego etapu przetargu: tym razem kryterium wyboru będzie cena.

Jak poinformował wczoraj zastępca dyrektora Muzeum Janusz Marszalec, wybrane firmy mają teraz 40 dni na złożenie swoich ofert cenowych, a wskazania głównego wykonawcy można spodziewać się za około dwa miesiące.

Muzeum II Wojny Światowej powstaje przy ulicy Wałowej w Gdańsku na usytuowanej nad Motławą działce liczącej 1,7 ha powierzchni. Budowa placówki rozpoczęła się w sierpniu ub.r., a jej otwarcie planuje się na 2015 r. Prace mają w sumie kosztować 358 mln zł. Pieniądze na ten cel zagwarantował polski rząd w ramach wieloletniego programu _ Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku _.

Autorem projektu siedziby muzeum jest Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni, które w 2010 r. wygrało międzynarodowy konkurs. Zgodnie z założeniami architektów duża część obiektu ma znaleźć się pod ziemią. W sierpniu ub.r. ruszyły prace budowlane przy tzw. suchym wykopie - zanurzonej w ziemi betonowej wannie, w której znajdzie się podziemna część muzeum, w tym wystawa główna.

Jak poinformował wczoraj Marszalec, prace nad suchym wykopem opóźniły się ze względu na przedłużającą się przebudowę kolektora ścieków, który sąsiaduje z miejscem powstania przyszłej placówki muzealnej. _ Sądzimy, że prace nad suchym wykopem zakończą się w lutym przyszłego roku _ - powiedział Marszalec dodając, że równolegle z pracami budowlanymi, trwają prace nad wystawą główną muzeum.

Wystawa główna muzeum ma zająć około 7 tys. m kw. powierzchni i będzie jedną z największych tego typu ekspozycji na świecie. Ma ona w nowoczesny sposób prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki, jak i przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja ma pokazywać nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów.

Poza wystawą stałą w gdańskim muzeum znajdzie się także około tysiąca metrów powierzchni na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych muzeum ma pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki. Placówka będzie prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą oraz pełnić funkcję centrum spotkań krajowych i międzynarodowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Autostrada A1 zostanie dokończona Chodzi o odcinek od węzła Świerklany do granicy z Czechami. Przed kilkoma miesiącami GDDKiA wypowiedziała umowę firmie Alpine Bau, która budowała ten odcinek.
Budowę Forum Muzyki we Wrocławiu dokończy... Oferta konsorcjum wygrała w przetargu ogłoszonym przez spółkę Wrocławskie Inwestycje z czeską firmą OHL ZS i Budimeksem.
Erbud rozbuduje Centrum Kliniczne we Wrocławiu Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach projektu: „Ponadregionalne Centrum Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu – Przylądek Nadziei "
Tagi: przetarg, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz