Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Siemens przejmie producenta TGV

0
Podziel się:

Niemiecki Siemens złożył ofertę przejęcia francuskiego koncernu przemysłowego Alstom - poinformował w parlamencie minister gospodarki Francji Arnaud Montebourg, nie ujawniając szczegółów.

Siemens przejmie producenta TGV
(Jackolan1/Wikipedia/CC 3.0)

Agencja dpa pisze, że Siemens jest gotów przekazać Alstomowi swą branżę kolejową - budowę szybkich pociągów ICE i lokomotyw, jeśli w zamian będzie mógł przejąć od francuskiego koncernu jego branżę energetyczną - elektrownie, odnawialne źródła energii, linie przesyłowe. Wartość interesujących Siemensa części Alstomu szacuje się na 10-11 miliardów euro.

Alstom zapowiedział, że do środy przed południem poinformuje o dalszych krokach. Na wtorek wieczorem zaplanowano posiedzenie zarządu koncernu.

Zainteresowanie częścią koncernu Alstom zgłaszał też amerykański General Electric (GE).

Według agencji dpa rząd francuski jest krytycznie nastawiony do przejęcia koncernu Alstom przez GE, ponieważ obawia się o miejsca pracy. Z kolei szef Alstomu, Patrick Kron, jest uważany za przeciwnika kontraktu z Niemcami. W przeszłości - przypomina dpa - ewentualne połączenie Alstomu z Siemensem nazwał potworem z Loch Ness.

Szefowie GE i Siemensa - Jeff Immelt i Joe Kaeser - rozmawiali wczoraj z prezydentem Francji Francois Hollande'em, ale do mediów nie przedostały się żadne konkretne informacje na ten temat. Z kół rządu niemieckiego dpa dowiaduje się, że z francuskim prezydentem rozmawiał na temat Alstomu także minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel.

Rząd Niemiec wskazywał w przeszłości, że ewentualne połączenie Alstomu i Siemensa jest przede wszystkim decyzją biznesową, ale dawałoby wielkie szanse i Niemcom, i Francji.

Eksperci są zdania, że pozostawiony sam sobie Alstom praktycznie nie miałby szans utrzymania się na rynku światowym. Krytycy zarzucają głównemu akcjonariuszowi Alstomu - Martinowi Bouyguesowi, szefowi koncernu Bouygues, że nie umożliwił wystarczająco wielkich inwestycji. Alstom jest _ za mały i zbyt europejski _ - cytuje dpa opinię analityków.

Czytaj więcej w Money.pl
Siemens przejmie producenta TGV? Niemiecki Siemens chce podjąć rozmowy z francuskim Alstomem, producentem pociągów TGV w celu rozważenia strategicznych możliwości, które mogłyby się zakończyć przejęciem firmy - informuje BBC.
Po nowej linii metra w Budapeszcie jeżdżą wagony polskiego Alstomu To pierwsze tak nowoczesne pociągi w Europie Środkowo-Wschodniej.
Niby sankcje, a prezes Siemensa z wizytą u Putina - _ Niemiecki rząd wie, że jestem tutaj _ - powiedział niemiecki prezes. W Szwecji gościł za to, mimo sankcji wizowych, doradca prezydenta Rosji.
Siemens dostał dotkliwą karę w Brazylii Koncern Siemensa posłużył się przekupstwem, aby uzyskać kontrakty w przetargach przeprowadzonych przez Pocztę Brazylijską w latach 1999 i 2004.
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)