Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ikea
19.05.2012 07:28

Skandal w IKEI. Dyrektorzy zrezygnowali ze stanowisk

Ikea we Francji powiadomiła o odejściu czwórki dyrektorów, w tym byłego szefa francuskiej filii, podejrzanych o to, że byli zamieszani w inwigilowanie pracowników i klientów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Seth W./CC/Flickr)

*Ikea we Francji powiadomiła o odejściu czwórki dyrektorów, w tym byłego szefa francuskiej filii, podejrzanych o to, że byli zamieszani w inwigilowanie pracowników i klientów. *

_ - Były dyrektor generalny Ikea France, dawna dyrektor ds. zasobów ludzkich, dawny dyrektor finansowy i obecny dyrektor działu zarządzania ryzykiem Ikea France ustąpili ze swych stanowisk i opuścili grupę Ikea _ - poinformowała firma w oświadczeniu.

- Ich odejście uzasadniają _ praktyki będące zaprzeczeniem wartości i norm etycznych, których naruszenie odnotowano, niestety, w Ikea France i potraktowano bardzo poważnie _ - głosi oświadczenie.

Dawny dyrektor generalny Jean-Louis Baillot i Claire Hery - była dyrektorka ds. zasobów ludzkich - zapewniali w piątek w internetowym wydaniu dziennika _ La Tribune _, że nic nie wiedzieli o praktykach szpiegowskich w swej firmie.

Sprawa ujrzała światło dzienne w lutym, gdy satyryczny francuski tygodnik _ Le Canard Enchaine _ opublikował niektóre e-maile wymieniane między szefem działu zarządzania ryzykiem koncernu a przedstawicielami agencji ochrony, które zawierały zapytania o dane osobowe konkretnych osób.

Związek zawodowy Siła Robotnicza (FO) złożył w prokuraturze wniosek, w którym oskarżył firmę Ikea o szpiegowanie pracowników, związkowców, a nawet klientów.

Związek zarzucił szwedzkiemu gigantowi _ bezprawne korzystanie z danych osobowych _, które firma miała pozyskiwać od co najmniej dwóch prywatnych agencji ochrony. Grozi za to kara maksimum pięciu lat więzienia i 300 tys. euro grzywny.

Agencje dostarczały Ikei informacje z rejestru karnego, dane na temat kont bankowych, praw jazdy czy dowodów rejestracyjnych samochodów należących do pracowników oraz osób, które miały zostać zatrudnione, członków związków zawodowych, a nawet klientów.

Czytaj więcej w Money.pl
Ikea zatruła rzekę, ale kary nie będzie Śledztwo dotyczyło zatrucia rzeki Białej przez fabrykę IKEA w Koszkach.
Chińczycy podrobili Ikeę. Całą! Chińczycy skopiowali od Szwedów nie tylko cały wystrój wnętrza, ale nawet kafeterię i restaurację. Różni się tylko tym, że zamiast skandynawskich dań serwuje potrawy chińskie.
IKEA szpieguje pracowników i klientów? Związkowcy zarzucają szwedzkiemu gigantowi bezprawne korzystanie z danych osobowych, które firma miała pozyskiwać od co najmniej dwóch prywatnych agencji ochrony.
Tagi: ikea, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, czołówki, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz