Notowania

Sky Club nie będzie ostatni. Może upaść więcej biur podróży

W Krajowym Rejestrze długów notowanych jest 446 różnych biur podróży. To trzy razy tyle, co przed rokiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Upadek Sky Club to kolejne, ale najprawdopodobniej nie ostatnie bankructwo w branży turystycznej w tym roku - ocenia Krajowy Rejestr Długów (KRD). Podał też, że każdy może sprawdzić w Serwisie Ochrony Konsumenta KRD, czy dane biuro podróży nie jest zadłużone.

[aktualizacja 13:32]

_ W czerwcu przybyło w Krajowym Rejestrze Długów kolejnych 7 zadłużonych biur podróży i jest już ich łącznie 446. To prawie jedna piąta wszystkich działających w Polsce _ - poinformował w komunikacie Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA.

W ciągu ostatnich 2 lat liczba zadłużonych biur podróży notowanych w Krajowym Rejestrze Długów gwałtownie wzrasta. O ile w lutym 2011 roku było ich 150, to w lipcu ubiegłego roku już 204. Gwałtowny wzrost wpisów nastąpił po poprzednim sezonie. W lutym tego roku w KRD notowanych było już 426, a na koniec czerwca 446 - zaznaczono.

W Polsce działa ok. 3,2 tys. licencjonowanych organizatorów turystyki.

_ Branża turystyczna od 2 lat przeżywa kryzys i to uwidacznia się w naszym rejestrze. Rosnące kursy walut, zamieszki w Afryce Północnej i w Grecji, kryzys ekonomiczny na południu Europy i obawy przed kryzysem w Polsce sprawiają, że z roku na rok maleje liczba osób korzystających z usług biur podróży, a to przekłada się na mniejsze zyski. Kłopoty mają już nie tylko mali i średni organizatorzy turystyki, ale także ci najwięksi. W KRD jest notowanych kilka biur z pierwszej dziesiątki _ - poinformował, cytowany w komunikacie, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki.

W 2010 roku z usług branży turystycznej skorzystało 6,6 mln turystów, rok temu już 5,5 mln. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie ich jeszcze mniej - prognozuje KRD.

_ Biura muszą dzielić się coraz mniejszym tortem, pracują więc na coraz niższych marżach. Niestety 3 bankructwa od maja oraz rosnąca liczba zadłużonych biur i agencji turystycznych pokazuje, że zyski są za małe, aby pokryć koszty działalności _ - czytamy w informacji.

Niepokojące - jak zaznaczono - jest to, że z bankructwami mamy do czynienia na początku sezonu, kiedy do touroperatorów napływa strumień gotówki od klientów wpłacających na wczasy, z których dopiero skorzystają, a więc za które biuro nie musi jeszcze w pełni zapłacić swoim kontrahentom.

KRD przypomina, że każdy turysta może sprawdzić w Serwisie Ochrony Konsumenta Krajowego Rejestru Długów, czy biuro, z którym wybiera się na wakacje, nie jest zadłużone. Jeśli będzie notowane jako dłużnik, w raporcie znajdzie się informacja o tym, kto jest wierzycielem, jaka jest kwota długu, od kiedy istnieje i czy dłużnik go nie kwestionuje.

Zarząd operatora Sky Club za swoje bankructwo wini długi biura podróży Triada. Sky Club złożył już do sądu wniosek o upadłość. Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik poinformował o uruchomieniu 25-milionowej gwarancji, która w pierwszej kolejności będzie przeznaczona na sprowadzenie poszkodowanych do kraju.

Przyczyny takiego kroku wyjaśniała na konferencji w mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim Agnieszka Dral z zarządu operatora.

- _ Wniosek został złożony przez udziałowca Sky Clubu za wierzytelności Triady. Drugą przesłanką był nakaz zapłaty, jaki otrzymaliśmy z sądu. Na jego podstawie Sky Club jest zobowiązany zapłacić za wierzytelności Triady. Nakaz sądowy został wystawiony na podstawie maili wysyłanych przez pracownika Triady, które mówią, że Sky Club zobowiąże się do spłaty długów Triady _ - mówiła Dral.

POSŁUCHAJ AGNIESZKI DRAL:

Do kraju wróciło 800 turystów, którzy wyjechali na wakacje ze Sky Clubem. Jak mówił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, jego urząd kontaktuje się z resortami odpowiedzialnymi za bezpieczny powrót turystów do Polski.

- _ Dziś do kraju powróciło pierwszych 800 turystów. Są planowane powroty turystów, którzy właśnie kończą swój pobyt. Koszty powrotu zostaną pokryte z gwarancji ubezpieczeniowej. Jesteśmy w stałym kontakcie z MSZ oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki. Konsulowie starają się reagować na bieżąco na sytuację w różnych krajach, która ma charakter dynamiczny i bardzo się zmienia _ - mówił marszałek.

POSŁUCHAJ ADAMA STRUZIKA:

W zagranicznych hotelach są już pierwsze wykwaterowania pozostałych polskich turystów. Na razie Mazowiecki Urząd Marszałkowski otrzymał 4 miliony złotych w zaliczkach od ubezpieczyciela części wyjazdów - mówiła Izabela Stelmańska z Urzędu Marszałkowskiego.

- _ Dosłownie przed chwilą otrzymaliśmy pierwsze informacje dotyczące turystów. Jest to Ibiza, Maroko i Kreta. Zobaczymy, czy tylko te destynacje będą obarczone wcześniejszymi powrotami. Turyści, którzy dopiero rozpoczęli urlop i mieli tam przebywać dwa tygodnie, mogą spodziewać się, że trzeba będzie skrócić im pobyt _- mówiła Stelmańska.

POSŁUCHAJ IZABELI STELMAŃSKIEJ:

Pani Anna Duda miała lecieć na urlop ze Sky Clubem w sierpniu. O jego bankructwie dowiedziała się dopiero dziś, kiedy wróciła z innej podróży zagranicznej.

- _ Dowiedzieliśmy się, że to biuro upadło i nasze wakacje w sierpniu przepadły. Były opłacone zaliczkowo, więc pewnie będziemy się domagać zwrotu tych zaliczek. Zobaczymy jak to będzie _ - mówiła klientka.

Najwięcej polskich turystów, którzy wybrali się na wycieczkę ze Sky Club, przebywa teraz w Egipcie - jest ich prawie tysiąc. Ponad 800 osób poleciało do Hiszpanii, a prawie 700 do Turcji.

Czytaj więcej w Money.pl
Upadło duże biuro podróży. Rząd interweniuje Za granicą przebywa wciąż około 4,7 tys. turystów. Ustalono już, w jakich państwach się znajdują.
Upadło duże biuro podróży. Jest oficjalny komunikat Anulowali wszystkie wycieczki i imprezy. Ale za granicą przebywa wciąż ok. 9,5 tys. turystów.
Duże biuro podróży ogłosiło dziś upadłość Anulowano wszystkie imprezy i wyloty. Od jutra rozpocznie się też awaryjna procedura sprowadzenia turystów do Polski.
Tagi: bankructwa biur podróży, sky club, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, strategie, zarządzanie, najważniejsze, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz