Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
business news
11.10.2010 13:00

SocGen odzyskał 1,7 mld euro z Afery Kerviela. Odda?

Część polityków żąda, by bank zwrócił tę kwotę państwu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Dzięki zwolnieniom podatkowym francuski bank Societe Generale odzyskał już prawie 1,7 mld euro, czyli jedną trzecią straty, spowodowanej przez maklera Jerome'a Kerviela - podają media. Część polityków żąda, by bank zwrócił tę kwotę państwu.

W ubiegłym tygodniufrancuski sąd skazał byłego maklera SocGenna pięć lat więzienia, w tym dwa lata w zawieszeniu, oraz zapłacenie kolosalnego odszkodowania w wysokości 4,9 mld euro. Kwota ta jest równowartością strat, spowodowanych przez nielegalne operacje maklera.

Jednak według francuskich mediów bank na długo przed wyrokiem odzyskał już blisko 1,7 mld euro z tej sumy dzięki wykorzystaniu możliwości zwolnień podatkowych. Przedstawiciele banku potwierdzili tę informację, podkreślając jednak, że operacja ta była w pełni legalna.

Jak wyjaśnia Europe 1, według francuskiego prawa w sytuacji gdy przedsiębiorstwo ponosi _ wyjątkową stratę _, za którą nie jest odpowiedzialne, może dostać od budżetu zwrot 33 proc. tej kwoty. Tak też postąpiło SocGen w swojej deklaracji podatkowej za 2008 rok, gdy poniosło straty z powodu _ afery Kerviela _.

_ - W wyniku oszustwa Jerome'a Kerviela bank zarobił mniej pieniędzy, więc zapłacił mniej podatków. To sytuacja całkowicie normalna _ - twierdzi adwokat Societe Generale Jean Veil.

Przeciwnego zdania jest obrońca Kerviela, Olivier Metzner, i część francuskich polityków. - _ To skandal. Societe Generale oszukało sąd, zatajając informację o odzyskaniu tej sumy pieniędzy. (...) Zażądało ono od wymiaru sprawiedliwości wypłaty odszkodowania, które częściowo zostało już zapłacone _ - oburza się Metzner.

Zgadzają się z nim niektórzy politycy. _ - Jak pogodzić się z tym, że kiedy bank popełnia błąd, to podatnik ma za niego zapłacić? _ - spytał retorycznie były szef Partii Socjalistycznej Francois Hollande. Inny polityk, Nicolas Dupont-Aignan, z niewielkiej partii neogaullistowskiej DLR, zażądał wprost, by SocGen zwrócił Francuzom tę kwotę.

_ - W chwili kiedy likwiduje się nisze fiskalne dla młodych małżeństw i klasy średniej, Francuzi ucieszą się z wiadomości, że skarb państwa ofiarował zwolnienie w wysokości (ponad) 1,6 mld euro bankowi, który już korzystał ze szczodrości państwa przez ostatnie dwa lata _ - ironizował Dupont-Aignan.

W dzień po wyroku sądu przedstawiciele banku oświadczyli, że nie będą dochodzić od Kerviela zwrócenia całej kwoty i że są w tej sprawie gotowi do negocjacji. Wyrok nie jest prawomocny - adwokat byłego maklera złożył już apelację.

AFERA KERVIELA

_ _

Tagi: business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz