Notowania

komunizm w polsce
03.02.2013 07:50

Solidarność inspiruje opozycję na świecie?

Świat zainteresuje się nami, jeśli my się nim zainteresujemy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ Solidarność to symbol ludzi, którzy przeciwstawili się potędze komunistycznej dyktatury i tę walkę wygrali. Polskie dążenie do wolności bez użycia przemocy inspiruje opozycjonistów na całym świecie _ - mówi Jan Skórzyński, red. naczelny pisma _ Wolność i Solidarność _.

_ Epopeja Solidarności i opozycji wobec komunizmu to jedna z najpiękniejszych kart historii Polski. Powinniśmy ją opisywać sami, nie oczekujmy, że zrobią to za nas inni. Polskiemu czytelnikowi warto też przedstawiać historię dysydentów w innych krajach. Świat zainteresuje się nami, jeśli my się nim zainteresujemy _ - mówi historyk.

Jak wyjaśnia, pomysł założenia pisma _ Wolność i Solidarność. Studia z dziejów opozycji wobec komunizmu i dyktatury _ łączył się z chęcią badania dziejów Solidarności w kontekście podobnych ruchów wolnościowych, także tych działających współcześnie.

Skórzyński, autor wielu książek o dziejach opozycji, w tym ostatnio wydanej _ Siły bezsilnych. Historii Komitetu Obrony Robotników _, podkreśla, że choć Solidarność jest przedmiotem dużej liczby publikacji o różnym charakterze, ciągle nie powstała napisana przystępnym językiem synteza tej największej w dziejach komunizmu organizacji opozycyjnej. _ Stosunkowo słabo opracowane są narodziny Solidarności, a więc lata 1980-1981; na osobną publikację zasługuje strajk sierpniowy w 1980 r. Ciągle toczy się dyskusja na temat genezy wprowadzenia stanu wojennego _ - wyjaśnia redaktor naczelny półrocznika _ Wolność i Solidarność _.

Wydawane przez gdańskie Europejskie Centrum Solidarności (ECS) pismo stara się uzupełnić luki w badaniach nad Solidarnością. W skład jego rady naukowej wchodzą znawcy dziejów PRL Jerzy Holzer, Andrzej Friszke, Jerzy Eisler, Aleksander Hall i Andrzej Paczkowski, amerykańska pisarka i publicystka Anne Applebaum, laureatka nagrody Pulitzera za książkę _ Gułag _, Ireneusz Krzemiński, Aleksander Smolar i Edmund Wnuk-Lipiński. Wśród autorów _ Wolności i Solidarności _ są badacze z zagranicy - Alain Touraine, Padraic Kenney, a także uczestnicy historycznych wydarzeń - Mario Soares, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Bogdan Lis i inni.

Skórzyński tłumaczy, że problematyka poruszana na łamach pisma skupia się przede wszystkim na oporze wobec dyktatury. _ Tym samym zagadnieniem, ale od strony działań SB, interesuje się IPN. Dla nas najistotniejsza nie są posunięcia władz w stosunku do opozycji, ale podejmowane przez samą opozycję inicjatywy wolnościowe. Represje nie są dla nas punktem wyjścia, choć o nich także piszemy _ - podkreśla historyk.

Na łamach półrocznika publikowane są nie tylko teksty dotyczące ubiegłego stulecia, ale i materiały poświęcone współczesnej sytuacji w państwach niedemokratycznych. _ Chcemy pisać o historii Solidarności w szerokim kontekście, dlatego przedstawiamy walkę o prawa człowieka wychodząc poza obszar historii Polski powojennej i poza granice bloku komunistycznego. Uważamy, że na uwagę zasługują dzieje oporu wobec dyktatur wszelkiego rodzaju. System komunistyczny w wielu miejscach na świecie wciąż trwa, choćby na Kubie czy w Chinach. W wielu krajach ludzie podejmują walkę, tak jak kiedyś Polacy, o wolność i demokrację _.

W najnowszym, czwartym numerze pisma ukazał się m.in. tekst Macieja Stasińskiego poświęcony dysydentom na Kubie - jak wyjaśnia Skórzyński - _ grupie niesłychanie ostro prześladowanej, a mimo to nie poddającej się _. Autor opisuje specyfikę reżimu braci Fidela i Raula Castrów oraz sposoby walki z ich dyktaturą. Z kolei Rafał Sadowski z Ośrodka Studiów Wschodnich w tekście _ W cieniu Łukaszenki. Opozycja na Białorusi _ przedstawia różne odłamy opozycji wobec rządów Aleksandra Łukaszenki.

_ Na naszych łamach pisali także wybitni badacze zagraniczni, m.in. Andras Bozoki, autor tekstu o opozycji demokratycznej na Węgrzech w latach 70. oraz Jack A. Goldstone, amerykański socjolog i politolog, który pisał o tzw. arabskiej wiośnie. Opublikowaliśmy także wykłady Aung San Suu Kyi - słynnej birmańskiej bojowniczki o prawa człowieka, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla _ - tłumaczy Skórzyński.

Obrońcy praw człowieka na całym świecie - zaznacza - korzystają z dorobku Solidarności. _ Solidarność ma dla nich wymiar heroicznego mitu. To prawdziwa legenda grupy ludzi, którzy ośmielili się przeciwstawić potędze komunizmu i tę walkę wygrali. Na całym świecie bohaterem walki o wolność i demokrację jest Lech Wałęsa. Historia Solidarności to inspirujący przykład walki o wolność bez użycia przemocy _ - podkreślił Skórzyński.

Obszerny, liczący ok. 250 stron, półrocznik ukazuje się w nakładzie 1000 egz. Adresowany jest głównie do badaczy oraz studentów, ale też do wszystkich zainteresowanych tą problematyką. _ Choć stosujemy standardy naukowe, unikamy żargonu naukowego _ - podkreśla redaktor naczelny pisma, na łamach którego publikowane są różne gatunki pisarskie - od studium naukowego poprzez esej, wywiady, wspomnienia. Według Skórzyńskiego, zwłaszcza relacje uczestników opisywanych wydarzeń, byłych opozycjonistów to _ historie niczym z filmu sensacyjnego _, które zainteresują szerokie grono czytelników.

W _ Wolności i Solidarności _ umieszczane są również materiały archiwalne. _ Szczególnie ciekawe są takie dokumenty, jak odnalezione przez nas w archiwum IPN, nieznane do tej pory wystąpienie Jacka Kuronia na spotkaniu z opozycjonistami w Lublinie w 1978 r., nagrane dzięki podsłuchowi policyjnemu _ - przypomina Skórzyński. Pismo można kupić w księgarniach naukowych, salonach sieci Empik oraz na stronie internetowej www.wis.ecs.gda.pl.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, wydające _ Wolność i Solidarność _, funkcjonuje od 2007 r. Jego siedziba powstaje w dzielnicy Nowe Miasto, w historycznym miejscu przy Placu Solidarności w pobliżu Bramy Nr 2 i Pomnika Poległych Stoczniowców.

Otwarcie siedziby ECS planowane jest na rok 2014. Mieścić się w niej będzie wystawa stała poświęcona dziejom Solidarności ukazanych na tle dziejów Polski i Europy XX w., a także wystawy czasowe, biblioteka, mediateka, centrum badawczo-naukowe, ośrodek edukacyjno-szkoleniowy, sale konferencyjne. _ Centrum ma przekazywać Polakom i obcokrajowcom dziedzictwo historyczne oraz idee Solidarności, dzielić się naszym dorobkiem pokojowej walki o wolność, demokrację i prawa człowieka z tymi, którzy są ich wciąż pozbawieni. Solidarność pojmowana jako wspólnota z represjonowanymi, z ludźmi znajdującymi się w potrzebie, szczególnie bowiem odnosi się do sytuacji międzynarodowej. Wartości, które przyświecały ludziom Solidarności, a więc stawianie dobra publicznego na pierwszym miejscu, troska o dobro wspólne niezależnie od interesu własnego - te idee są uniwersalne także dziś _ - podsumował Skórzyński.

Czytaj więcej w Money.pl
Bilet Wałęsy i unikalne pamiątki trafią do ECS Bilet lotniczy na nazwisko Lecha Wałęsy oraz unikalne zdjęcia z wyjazdu delegacji "Solidarności" do Japonii w maju 1981 r. - to niektóre z nowych archiwaliów Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Solidarność udaremniła plany Edwarda Gierka Stworzenie luksusowych apartamentów, z garderobami i łazienkami wykończonymi marmurami i sprowadzanym z Włoch wyposażeniem zakładała koncepcja odbudowy stołecznego zamku.
Szykują zwolnienia w tyskiej fabryce Fiata - _ Domagamy się od rządu przedstawienia konkretnych propozycji chroniących miejsca pracy w przemyśle _ - grzmi Solidarność.
Tagi: komunizm w polsce, solidarność, business news, strategie firm, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, strategie, prawo, wiadmości, z rynku, case study
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz