Notowania

microsoft
24.07.2009 08:32

Spadają zyski i przychody Microsoftu

W II kw. sprzedaż zmniejszyła się o 17 proc., a zysk spadł z 4,2 do ponad 3 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum//CC/Flickr)

Microsoft, światowy lider w dziedzinie oprogramowania komputerowego, odnotował w minionych trzech miesiącach głębszy niż przewidywano na rynkach finansowych spadek przychodów - wynika z raportu kwartalnego opublikowanego przez spółkę z Redmond w czwartek po zamknięciu sesji na Wall Street.

W IV kwartale rozliczeniowym, pokrywającym się z II kwartałem kalendarzowym, sprzedaż Microsoftu zmniejszyła się o 17 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, do 13,1 mld USD. Analitycy oczekiwali odczytu na poziomie 14,5 mld USD.

Zysk netto wyniósł nieco ponad 3 mld USD, w porównaniu z 4,2 mld USD rok wcześniej, nieznacznie przewyższając prognozy analityków.

Microsoft boryka się z pierwszym od 2001 r. spadkiem sprzedaży komputerów osobistych, co przekłada się na mniejszy popyt na systemy operacyjne. Jeden z nielicznych segmentów rynku komputerowego, który pomimo kryzysu dobrze się rozwija - sprzedaż tzw. netbooków, czyli stosunkowo tanich laptopów służących głównie do przeglądania internetu - jest dla firmy mało atrakcyjny. W komputerach tych wykorzystuje się bowiem głównie Windows XP, starszy i tańszy system operacyjny Microsoftu.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Microsoft sprzedaje mniej. Pierwszy raz od ćwierć wieku ]( http://manager.money.pl/news/artykul/microsoft;sprzedaje;mniej;pierwszy;raz;od;cwierc;wieku,60,0,446268.html )
* [ Szef Google nie chce rezygnować z Apple ]( http://manager.money.pl/news/artykul/szef;google;nie;chce;rezygnowac;z;apple,150,0,449942.html )

W związku z trudną sytuacją na rynku komputerowym koncern z Redmond podjął agresywny plan oszczędnościowy. W styczniu br. zdecydował się na pierwsze w swojej 34-letniej historii grupowe zwolnienia.

W październiku spółka Microsoft zamierza wypuścić na rynek nowy system operacyjny Windows 7.

Tagi: microsoft, gates, informatyka, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz