Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fiat
12.01.2011 06:59

Spór w fabryce Fiata, stawką miliard euro

Jutro w fabryce w Turynie rozpocznie się dwudniowe referendum dotyczące przyszłości zakładu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fiatpress.pl)

Ostra wymiana zdań poprzedziła jutrzejsze referendum w turyńskiej fabryce Fiata, Mirafiori, na temat jej przyszłości. Szefowa lewicowej centrali związkowej Susanna Camusso zarzuciła dyrektorowi generalnemu firmy Sergio Marchionne, że _ każdego dnia obraża _ Włochy. Marchionne odpowiedział, że chce tylko zmian i niezbędnej odnowy zakładu.

Stawką w dwudniowym referendum na temat projektu wielkiej restrukturyzacji fabryki Mirafiori, w której mają być produkowane nowe auta w ramach sojuszu z Chryslerem, jest miliard euro, jaki Fiat chce tam zainwestować.

Jednak dwa lewicowe związki zawodowe, zarówno metalowcy z FIOM jak i wielka centrala CGIL, sprzeciwiają się tym planom argumentując, że nie znają ich szczegółów, a te już ogłoszone to - według nich - zapowiedź łamania praw pracowniczych. W opinii lewicowych związkowców nie należy podpisywać porozumienia z dyrekcją Fiata w sprawie przyszłości fabryki.

Przywódczyni centrali CGIL Susanna Camusso oświadczyła: _ Fiat ogranicza prawa pracowników i ich zaufanie co do perspektyw na przyszłość _. Wyraziła też opinię o _ słabości przemysłowej firmy _. Zarzuciła ponadto dyrekcji, że _ ukrywa _ szczegóły wielkiego wielomiliardowego projektu inwestycyjnego Fabbrica Italia, przewidującego wzrost produkcji samochodów we włoskich fabrykach koncernu.

Camusso zaapelowała o odrzucenie projektu wielkich zmian w fabryce Mirafiori, które będą przedmiotem referendum wśród jej załogi, a także o obronę praw pracowniczych we wszystkich włoskich zakładach koncernu.

Szef Fiata odpowiedział związkowej przywódczyni: _ Nie można mylić zmian z obrażaniem Włoch. - Jeśli wprowadzenie nowego modelu pracy we Włoszech oznacza obelgę, biorę za to odpowiedzialność, ale to obelgą nie jest _ - dodał.

_ - Jesteśmy absolutnie przekonani, także na podstawie naszych międzynarodowych doświadczeń, że sposób prowadzenia działalności przemysłowej we Włoszech musi zostać zmieniony _- powiedział Marchionne. Wskazał na konieczność uczynienia włoskich fabryk konkurencyjnymi i bardziej wydajnymi.

Dyrektor Fiata zwracając się do związkowców, przeciwnych porozumieniu, podkreślił, że kiedy się przegrywa w głosowaniu, trzeba uznać swą porażkę. _ - Nie możemy głosować 50 tysięcy razy _ - zauważył.

Spór o dalsze losy historycznej fabryki Mirafiori wybuchł pół roku po batalii o przyszłość przestarzałej, niewydajnej filii w Pomigliano d'Arco, na południu Włoch, gdzie ma być produkowany nowy model pandy. W tym przypadku również związek FIOM protestował przeciwko planom restrukturyzacji nakładem 700 mln euro i zarzucał dyrekcji łamanie praw pracowniczych. W referendum w fabryce projekt Fiata został zaakceptowany.

Podczas obecnej, szeroko relacjonowanej przez media dyskusji na temat kondycji i konkurencyjności włoskich zakładów Fiata i sporów ze związkowcami, stale powraca wątek fabryki w Tychach stawianej jako wzór wydajności.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t82489.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/fiat;i;toyota;ekoliderami,162,0,704930.html) Fiat i Toyota ekoliderami Zdaniem ekologów koncerny ukrywają możliwości redukcji szkodliwych substancji
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t88896.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/polska;fabryka;produkuje;tyle;co;piec;wloskich,21,0,698645.html) Polska fabryka produkuje tyle, co pięć włoskich Szef Fiata chwali pracowników w naszym kraju. Chciałby wynieść się z Włoch.
Tagi: fiat, business news, nowe samochody, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, aktualności, najważniejsze, motoryzacja, pap, moto
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz