Notowania

Przejdź na
komputer
01.09.2010 16:41

Sprzedaż komputerów na świecie wzrośnie o 19 proc.

Wyjątkiem są mini-notebooki, których sprzedaż spada.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Steve Nagata/CC/Flickr)

W tym roku na świecie sprzedanych będzie 367,8 mln komputerów - prognozuje firma analityczna Gartner. Rok wcześniej sprzedano 308,3 mln sztuk.

Zdaniem dyrektora ds. badań firmy Gartner Ranjita Atwala, nawet jeżeli światowa gospodarka wolniej będzie się odbudowywać po kryzysie, to nie wpłynie to w znaczący sposób na rynek komputerów, gdyż posiadanie PC-ta jest coraz częściej kojarzone z koniecznością, a nie luksusem.

_ - Obniżyliśmy naszą prognozę wzrostu rynku w drugiej połowie 2010 r. o 2 proc. - do 15,3 proc. To wynik niepewnych prognoz gospodarczych dla USA i Europy Zachodniej _ - dodał Atwal. Podkreślił, że w 2009 r. to indywidualni klienci podtrzymywali rynek PC-tów, a firmy rezygnowały z zakupów sprzętu.

Zdaniem eksperta firmy Raphaela Vasqueza, w całkowitej sprzedaży komputerów przenośnych spada udział mini-notebooków. Pod koniec 2009 r. wyniósł on 20 proc., gdy tymczasem w drugim kwartale br. spadł poniżej 18 proc. Vasquez spodziewa się, że w 2014 r. będzie to 10 proc.

_ - Zawsze znajdą się chętni na zakupu mini-notebooków, ale nigdy urządzenia te nie będą substytutem tradycyjnego laptopa. Ci, którzy decydowali się na zakup mini-notebooka ze względu na niską cenę, teraz decydują się na zakup tradycyjnego notebooka, bo ceny obu urządzeń stają się do siebie coraz bardziej zbliżone _ - zaznaczył.

Gartner to firma analityczna zajmująca się badaniami branży IT. Powstała w 1979 roku. Zatrudnia 1,2 tys. analityków i konsultantów w 80 krajach na całym świecie.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Szef Sony Pictures: Będzie ofensywa 3D ]( http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/szef;sony;pictures;bedzie;ofensywa;3d,255,0,656895.html )
* [ Fujitsu wypuszcza **komputer** dla seniorów ]( http://manager.money.pl/styl/gadzety/artykul/fujitsu;wypuszcza;komputer;dla;seniorow,73,0,648777.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: komputer, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz