Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka chin
13.06.2012 11:45

Sprzedaż samochodów w Chinach bije rekordy

Według ekspertów należy spodziewać się dalszego wzrostu sprzedaży w drugiej połowie roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(machu./CC/Flickr)

*W maju w Chinach sprzedano rekordową liczbę 1,6 mln samochodów. W porównaniu z majem 2011 roku sprzedaż wzrosła o 16 proc. W pierwszych pięciu miesiącach 2012 wyprodukowano ponad 8 mln pojazdów, co oznacza wzrost o 3,2 proc. wobec takiego okresu w ubiegłym roku. *

W okresie styczeń - maj bieżącego roku zanotowano także wzrost sprzedaży samochodów o 1,7 proc. w porównaniu pierwszymi pięcioma miesiącami 2011. Dane te podało Chińskie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego.

Największy wzrost wśród producentów zagranicznych zanotował Volkswagen. W maju sprzedał 36 tys. nowych aut, czyli o 45 proc. więcej niż w roku poprzednim. Sprzedaż samochodów grupy BMW (BMW, Mini, Rolls Royce) wzrosła o 31 proc. i wyniosła ponad 27 tys., z czego samych pojazdów BMW było 25,5 tys.

Wyraźny wzrost sprzedaży zanotowały również firmy japońskie Toyota i Honda, a minimalny spadek miała Mazda. Od początku roku do końca maja Toyota sprzedała w Chinach 372 tys. aut, co stanowi 26,1-proc. wzrost w porównaniu z takim okresem w rokiem poprzednim, który był dla tej firmy niepomyślny. Po trzęsieniu ziemi w marcu 2011 problemy z zaopatrzeniem w części zamienne spowodowały znaczny spadek udziału firm japońskich na rynku chińskim.

W komentarzu do przedstawionych danych eksperci napisali, że należy spodziewać się dalszego wzrostu sprzedaży samochodów w drugiej połowie roku. Spowodowane to będzie planowanymi dotacjami rządu do zakupu samochodów przez rolników oraz bonifikatami za wymianę starych aut na nowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Masowo podrabiają francuskie wina. Unia zła Chiński rynek pełen jest podróbek wysokiej jakości win. Szczególnie poszkodowani są francuscy producenci, zwłaszcza z rejonu Bordeaux.
USA i Chiny współpracują. Aresztują ludzi Chińska policja poinformowała o aresztowaniu 23 osób w ramach wspólnego amerykańsko-chińskiego śledztwa dotyczącego siatki przemytników broni.
Chiny znowu na czele. Chodzi o warzywo... Prawie 2/3 produkcji pomidorów, trafia na rynki międzynarodowe. Wartość eksportu wyniosła blisko miliard dolarów amerykańskich.
Tagi: gospodarka chin, sprzedaż samochodów, business news, nowe samochody, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, aktualności, najważniejsze, motoryzacja, gospodarka światowa, moto
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz