Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sprzedaż firmy
08.02.2013 15:14

Sprzedaż sieci księgarń Weltbild. Przejmuje Dressler

Do końca marca 33 księgarnie oraz 3 franczyzy Weltbildu zostaną przejęte przez działającą m.in. na rynku księgarskim spółkę Dressler.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RachelH_/CC/Flickr)

_ Do końca marca 33 polskie księgarnie Weltbildu zostaną przejęte przez firmę Dressler - spółkę z grupy Ipopema, działającą m.in. na rynku księgarskim. Trwają rozmowy w sprawie sprzedaży wydawnictwa Świat Książki _ - poinformowała firma Weltblild.

W grudniu 2012 r. niemiecka grupa wydawnicza Verlagsgruppe Weltbild, właściciel jednego z największych polskich wydawnictw - Świata Książki - ogłosiła decyzję o wycofaniu się z polskiego rynku i zamiarze znalezienia nabywcy poszczególnych aktywów firmy. Dziś ogłoszono, że jest nabywca sieci księgarń.

_ Do końca marca 33 księgarnie oraz 3 franczyzy Weltbildu zostaną przejęte przez działającą m.in. na rynku księgarskim spółkę Dressler. Udziałowcem spółki jest Ipopema Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych 44. Firma tym samym przejmie również umowy najmu lokali. Nowy właściciel wyraża chęć kontynuowania współpracy z częścią obecnych pracowników sprzedanych placówek. Do czasu przeprowadzenia rebrandingu latem br., nabywca zachowa prawo do używania nazwy obydwu marek - Weltbild oraz Świat Książki _ - napisano w rozesłanym do mediów komunikacie.

Rzecznik prasowy Weltbildu Patrycja Narożna dodała, że sprzedaż sieci księgarń Weltbild nie ma nic wspólnego z ewentualną sprzedażą wydawnictwa. _ Trwają rozmowy w sprawie sprzedaży tak wydawnictwa Świat Książki i sklepu internetowego Weltbild.pl, jednak ich potencjalnym nabywcą nie musi być firma Dressler - nowy właściciel sieci księgarń Weltbild _ - podkreśla Narożna.

_ Komunikację z klientami przez najbliższe tygodnie będzie wspierał Weltbild w swoich kanałach elektronicznych (wysyłka sms-ów i newsletterów). Sklepy pozostaną sprofilowane na działalność księgarską, jednak ostateczna decyzja dotycząca asortymentu należy do nowego właściciela _ - czytamy w komunikacie.

Kwota transakcji nie została podana.

W przeprowadzonej pod koniec stycznia rozmowie z PAP Gunther Gerlach, prezes zarządu firmy Weltbild powiedział, że na decyzję o wycofaniu się firmy z działalności w Polsce złożyło się kilka niezależnych czynników zewnętrznych oraz ogólna kondycja polskiego oddziału firmy, w tym prognozowany scenariusz jej dalszego rozwoju. _ Sytuacja rynkowa w branży - tak w kraju, jak i za granicą - jest bardzo trudna. Polska firma nie przynosi zysków i nic nie wskazuje na znaczące polepszenie sytuacji w 2013 roku. Dlatego niemiecka firma matka Verlagsgruppe Weltbild nie chcąc dłużej równoważyć strat, jakie przynosi Weltbild Polska, podjęła decyzję o zakończeniu wszystkich operacji biznesowych w Polsce. Wydawnictwo Świat Książki - pomimo tego, że jest renomowaną marką i zdobywa prestiżowe nagrody - nie spełnia zakładanych przez nas założeń biznesowych. Rynek książki w Polsce nie rozwija się zgodnie z naszymi oczekiwaniami i wciąż sprzedajemy mniej książek niż zakładaliśmy _ - mówił Gerlach.

Gerlach dodał, że od lutego Świat Książki wstrzymuje działalność wydawniczą. Kwestia praw autorskich do książek opublikowanych przez 18 lat istnienia Świata Książki pozostaje otwarta, nie zapadły jeszcze żadne decyzje.

Wydawnictwo Świat Książki działalność na polskim rynku rozpoczęło w 1994 r. Do końca 2011 r. ukazało się w nim ponad 6500 tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym 65 mln egzemplarzy. Najbardziej spektakularnym sukcesem było opublikowanie _ Mitologii Greków i Rzymian _ Zygmunta Kubiaka, która rozeszła się w nakładzie pół miliona egzemplarzy. Nakładem Świata Książki ukazywały się tytuły takich autorów jak: Jerzy Pilch, Janusz Głowacki, Hanna Krall, Władysław Bartoszewski. W czerwcu 2011 r. firmę, prowadzoną dotąd przez koncern Bertelsmann Media, przejął koncern Weltbild.

W Weltbild Polska pracuje ponad 300 osób. W 2012 r. firma opublikowała łącznie ok. 500 książek (licząc zarówno nowości, jak i wznowienia). Wśród polskich pisarzy, których książki wydał ostatnio Weltbild (poprzez Świat Książki), znaleźli się: Manuela Gretkowska, Marek Bieńczyk, Michał Witkowski i Sylwia Chutnik. Przychody ze sprzedaży książek w 2011 r. sięgały 112 mln zł (jak szacują autorzy publikacji _ Rynek Książki w Polsce 2011 _).

Czytaj więcej w Money.pl
32 miliardy dolarów. Tyle kosztuje białoruska... Inwestorzy zagraniczni są zainteresowani kupnem Biełoruskalij, białoruskiego państwowego koncernu chemicznego.
Fuzja i przejęcie firmy. Jak ograniczyć ryzyko Audyt prawny jest badaniem sytuacji prawnej firmy, która ma być przejęta, a jego celem ocena potencjalnych zagrożeń związanych z transakcją.
Nie chcą fuzji z British Airways. Dlaczego? Skupiający pilotów związek zawodowy Sepal zapowiedział, że w trakcie rozmów z kierownictwem firmy zażąda anulowania jej fuzji z British Airways.
Tagi: sprzedaż firmy, weltbild, business news, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz