Notowania

Przejdź na
podatek
07.12.2012 07:25

Starbucks jednak zapłaci podatek. 10 mln funtów dla brytyjskiego fiskusa

Amerykańska sieć internetowych kawiarni Starbucks oświadczyła, że przewiduje zapłacenie brytyjskiemu fiskusowi podatku bez względu na wyniki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(marcopako/CC/Flickr)

Amerykańska sieć internetowych kawiarni Starbucks oświadczyła, że przewiduje zapłacenie brytyjskiemu fiskusowi około 10 mln funtów podatku CIT w najbliższym i następnym roku obrachunkowym, bez względu na finansowe wyniki swoich 800 placówek w Wielkiej Brytanii.

Poinformował o tym dyrektor naczelny brytyjskiego oddziału Starbucksa Kris Engskov na spotkaniu Londyńskiej Izby Handlowej. Zmiana ustaleń podatkowych w ramach grupy oznacza, że firma uiści podatek nawet w wyższym wymiarze niż wymagany prawnie.

W ciągu 14 lat działalności na lukratywnym brytyjskim rynku korporacja z Seattle tylko w jednym roku zapłaciła podatek w wysokości 8,6 mln funtów.

We wszystkich pozostałych latach firma korzystała z praktyki transferów między podmiotami powiązanymi, traktując zyski wygenerowane w W. Brytanii jako zapłatę za prawo korzystania ze znaku towarowego producenta, którego właścicielem był jej oddział w Holandii. Praktyka ta umożliwiała Starbucksowi wykazywanie straty.

Sprawa ta przyniosła firmie negatywny rozgłos i wywołała falę protestów. Centrala związkowa GMB zorganizowała w czwartek wiec przed jedną z kawiarni Starbucksa w dzielnicy Merton w południowo-zachodnim Londynie na znak sprzeciwu wobec niskich zarobków pracowników firmy.

Demonstracje przeciwko Starbucksowi zapowiedziała na sobotę społeczna grupa nacisku UK Uncut, domagająca się od rządu energicznego egzekwowania od międzynarodowych korporacji zobowiązań podatkowych. Aktywiści zamierzają pikietować około 40 kawiarni w całym kraju.

Oprócz Starbucksa za stosowanie rozmaitych wybiegów celem uniknięcia zobowiązań podatkowych oskarżane są m.in. globalne korporacje Amazon, Apple i Google. Dyrektorzy tych firm byli przesłuchiwani przez komisję śledczą Izby Gmin ds. finansów publicznych i napiętnowani w jej raporcie.

Czytaj więcej w Money.pl
Fiskus chce, by banki oddały 1,7 mld funtów Pracownicy banku JP Morgan otrzymali od władz podatkowych polecenie uiszczenia zaległych podatków.
Wielka kontrola podatkowa najbogatszych Specjalny zespół inspektorów przyjrzy się zeznaniom podatkowym właścicieli nieruchomości, których rynkowa wartość wynosi co najmniej milion funtów.
Brytyjski polityk: Euro to zgubna inicjatywa Wolny handel, niezależna polityka pieniężna i podatkowa to niektóre z angielskich postulatów wobec UE.
Tagi: podatek, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz