Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

Starbucks przestaje zarabiać. Ratuje się zwolnieniami

0
Podziel się:

Firma przesadziła z liczbą placówek - odejść musi 12 tys. pracowników.

Starbucks przestaje zarabiać. Ratuje się zwolnieniami
(PAP/EPA)
bFfDkUER

Starbucks zamknie 600 nierentownych oddziałów, a wraz z nimi zwolni prawie 12 tys. pracowników.

Nadmierna ekspansja Starbucksa okazała się złą strategią, szczególnie w dobie gospodarczych problemów w USA. Sieć kawiarni zamknie 600 placówek rozsianych po całym kraju. Co ciekawe - 70 proc. z nich powstało jeszcze na początku 2006 roku.

Równocześnie pracę straci ok. 12 tys. pracowników, czyli ok. 7 proc. całej międzynarodowej załogi firmy. Proces zamykania kawiarni potrwa końca lipca 2008 r. do połowy przyszłego roku.

bFfDkUET

Według Peta Bociana, dyrektora finansowego koncernu, że 25 - 30 proc. przychodów kawiarni jest _ zjadane _ przez kawiarnie Starbucksa, które są otwierane w pobliżu.

Spółka nie zamierza jednak całkowicie rezygnować z poszerzania sieci sprzedaży. W 2009 r. zostanie otworzonych około 200 placówek (z planowanych wcześniej 400).

W maju Starbucks zanotował 28 proc. spadek sprzedaży. Rynek słabsze wyniki dyskontuje już od października 2006 r. - od tego czasu akcje spółki straciły już 40 proc. na wartości.

Na koniec pierwszego kwartału firma miała 16 226 kawiarni na całym świecie. 7257 placówek znajduje się w Stanach Zjednoczonych, a 1867 na innych kontynentach. 7102 restauracje prowadzone są na zasadach licencji. W Polsce markę Starbucks na nowo będzie wprowadzał giełdowy Amrest.

bFfDkUEZ

ZOBACZ TAKŻE:

bFfDkUFu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)