Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Statoil interesuje się syberyjską ropą

0
Podziel się:

Norweski koncern paliwowy liczy, że do końca tego roku dojdzie do końcowego porozumienia z rosyjskim Rosnieft w sprawie zagospodarowania szelfowych złóż ropy w Rosji.

Statoil interesuje się syberyjską ropą
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

Chce też rozpocząć prace poszukiwawcze na Syberii - podaje rosyjska agencja informacji gospodarczej Prime.

Prime, powołując się na wypowiedź dyrektora Statoil ds. wydobycia, Tima Dodson'a zaznacza, że w tym roku Norwegowie planują dojść do końcowego porozumienia w sprawie zagospodarowania szelfowych złóż ropy. Planuje też, że w 2014 roku wywierci około dwóch odwiertów poszukiwawczych na Syberii w celu oceny potencjału tego regionu.

Współpraca Rosnieft i Statoil zacieśniła się w czerwcu tego roku. Partnerzy podpisali porozumienie w sprawie finalizacji rozmów dotyczących współpracy na szelfie Morza Barentsa i Morza Ochockiego, a także w obwodzie samarskim (w europejskiej części kraju), gdzie rosyjska spółka ma dostęp do 12 pól z potencjałem wydobycia ropy z łupków.

Z wydobyciem gazu łupkowego Norwegowie wiążą duże nadzieje. Zdaniem Dodsona, jego zasoby w Rosji_ są najbardziej perspektywiczne na świecie. _ Jak powiedział agencji Reuters, największe złoże łupkowe USA Bakken w Północnej Dakocie to w porównaniu z rosyjskim - _ drobnostka _. Ale ich wielkości nie podał - donosi serwis energianews.pl.

Udział Rosnieftu w rosyjsko-norweskim projekcie wynosi 51 proc. Norwegowie otrzymali 49 proc. udziałów i zobowiązali się zainwestować do 60 mln dolarów w prace poszukiwawcze.

Czytaj więcej w Money.pl
Ta umowa umacnia Rosję na rynku ropy Nową stronicą nazwał prezydent Ilham Alijew porozumienie podpisane przez rosyjską kompanię naftową Rosnieft i Państwową Kompanię Naftową Azerbejdżanu (GNKAR).
Ukraiński rynek paliwowy do wzięcia? Koncern petrochemiczny Łukoil planuje powiększyć sieć stacji benzynowych na Ukrainie. Podobne inwestycje zapowiedział też Rosnieft.
Rosja i Chiny podpisują kontrakt warty 60 miliardów dolarów Putin żartuje, że jego bliski współpracownik, prezes Rosnieftu Igor Sieczyn spędza więcej czasu w Chinach niż w Rosji.
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)