Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stocznie w Polsce. Duży kontrakt dla Gdańska

0
Podziel się:

Rocznie powstaje tam około 10 w pełni wyposażonych statków różnego typu, co przekłada się na przychód rzędu 1 mld zł.

Stocznie w Polsce. Duży kontrakt dla Gdańska
(Polska Zielona Sieć/CC/Flickr)

Stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska zbuduje dwa promy dla portu w Tallinie (Estonia). Jednostki mają być przekazane armatorowi w 2016 roku. Prezes stoczni Andrzej Wojtkiewicz poinformował PAP, że wartość kontraktu wynosi prawie 290 mln zł.

Prezes Stocznia Remontowa Shipbuilding SA, Andrzej Wojtkiewicz poinformował, że promy będą zbudowane dla portu w Tallinie, który oprócz działalności typowo portowej, prowadzi też lokalną żeglugę pomiędzy wybrzeżem Estonii a sąsiednimi wyspami.

Każdy z promów o długości 114 metrów będzie mógł przewozić na pokładzie 600 pasażerów oraz 150 samochodów osobowych lub 10 pociągów drogowych. _ - Dla stoczni jest to jeden z podstawowych produktów i jesteśmy głównym dostawcą tego typu jednostek nie tylko w skali Europy ale i świata, bo budujemy takie promy też dla Kanady _ - dodał.

Kontrakt na dwa tego samego typu promy dla portu w Tallinie zdobyła też stocznia z Turcji. Wojtkiewicz przyznał, że Remontowa Shipbuilding ze względu na wypełniony program produkcyjny do 2016 roku _ musiała odpuścić sobie te dwa promy _. Jak wyjaśnił, stocznia zaproponowała portowi w Tallinie dostawę dwóch promów w późniejszym terminie, ale zamawiającemu zależało na jednoczesnej dostawie czterech promów.

Wojtkiewicz poinformował, że zakład ma pełen portfel zamówień do końca 2016 roku. Obecnie stocznia kontraktuje budowę jednostek na 2017 rok.

Remontowa Shipbuilding SA należy do Remontowa Holding SA, który jest największą stoczniową grupą kapitałową w Polsce oraz liderem branży przemysłowej w regionie. Holding zarządza dwiema stoczniami oraz wieloma spółkami z sektora okrętowego i offshore. W grupie pracuje ponad 7 tys. osób. Stocznia specjalizuje się w budowie wielozadaniowych, specjalistycznych jednostek przeznaczonych do obsługi branży offshore. Buduje także promy pasażersko - samochodowe, statki towarowe, holowniki czy okręty.

Firma jest jednym z największych na świecie producentów statków zasilanych gazem LNG i prekursorem w produkcji tego rodzaju jednostek w Europie. Rocznie w stoczni powstaje ok. 10 w pełni wyposażonych statków różnego typu, co przekłada się na przychód ok. 1 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)