Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strajk LOT. Zwolnili organizatorów

0
Podziel się:

Sześciu organizatorów strajku LOT Aircraft Maintenance Services zostało zwolnionych z pracy.

Strajk LOT. Zwolnili organizatorów
(Embraer Media Center)

Sześciu organizatorów strajku LOT Aircraft Maintenance Services zostało zwolnionych z pracy - poinformował prezes LOT AMS Janusz Krynicki. Jak powiedział przewodniczący ZZNPL Robert Skalski chodzi o zarządy dwóch związków i o 11 osób.

_ - Część organizatorów strajku otrzymała od nas dziś wypowiedzenia umowy o pracę. Myśmy wcześniej apelowali do nich, żeby przerwali ten strajk, mówiąc, że jest on nielegalny _ - powiedział Krynicki. Zarząd spółki uznawał ten protest za nielegalny.

Poinformował, że dziś wypowiedzenia zostały wręczone 6 osobom. - _ Nie wiem dlaczego związkowcy mówią o 11 osobach _ - dodał. Pytany, ile ludzi może jeszcze spodziewać się zwolnień z pracy powiedział, że prawdopodobnie 2 lub 3 osoby. _ - Musimy jednakowo wszystkich traktować _ - zaznaczył.

Wyjaśnił, że wypowiedzenie zostały wręczone na podstawie art. 52 Kodeksu Pracy. W myśl postanowień tego artykułu pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracownik m.in. ciężko naruszył podstawowe obowiązki pracownicze.

_ - 11 osób, będących w zarządzie dwóch związków, czyli Związku Zawodowego Naziemnego Personelu Lotniczego (ZZNPL) oraz NSZZ Solidarność zostało dziś dyscyplinarnie zwolnionych z pracy, na podstawie art. 52 Kodeksu Pracy. Będziemy się od tego odwoływać _ - powiedział przewodniczący ZZNPL Robert Skalski. ZZNPL skupia m.in. inżynierów i mechaników.

Związkowcy przerwali w poniedziałek wieczorem trwający od tygodnia strajk w spółce, bo takie było postanowienie sądu, nakazujące im powrót do pracy. _ Na nasz wniosek sąd postanowił zakazać strajkowania _ - powiedział wcześniej we wtorek Krynicki. Dodał, że wobec osób, które przystąpiły do strajku i wróciły do pracy, nie będą wyciągnięte _ konsekwencje personalne _.

Związkowcy chcieli podwyżki płac, średnio mniej więcej o 2 tys. zł.

Jak powiedział wcześniej we wtorek PAP Skalski, protestujący pracownicy spółki zostali zmuszeni do przystąpienia do pracy. _ Dostaliśmy od pracodawcy postanowienie sądu, nakazujące nam zaprzestania strajku na terenie spółki. Chodzi o powództwo cywilne. Według sądu strajk musi zostać zakończony, gdyż przynosi straty spółce. Nie mamy jeszcze uzasadnienia, więc trudno jest mi powiedzieć coś więcej, ale nie jest to decyzja sądu mówiąca o tym, czy strajk jest legalny, czy też nie _ - powiedział.

Wyjaśnił, że niezależnie od tego, co będzie w uzasadnieniu, związkowcy zamierzają złożyć zażalenie na decyzję sądu, nie wykluczają też wznowienia protestu.

W ubiegłym tygodniu Krynicki powiedział, że zarząd prowadzi rozmowy ze związkami zawodowymi i czyni wysiłki, aby strajk zakończyć jak najszybciej. _ W naszej ocenie strajk jest nielegalny. - Dalsze ewentualne działania zostaną podjęte - jeżeli będą jakiekolwiek działania - to po zakończeniu strajku. Na ten moment nikt nie został wyrzucony z pracy _ - mówił wówczas Krynicki.

Skalski poinformował wówczas PAP, że pracodawca wysłał do związku pismo z zapytaniem o wyrażenie zgody zwolnienia z pracy władz dwóch związków: ZZNPL i NSZZ _ Solidarność _ - w sumie 13 osób.

_ - Otrzymaliśmy od pracodawcy pismo z zapytaniem, czy się zgadzamy z tym, żeby wypowiedzieć umowę o pracę 13 osobom zgodnie z art. 52 Kodeksu Pracy. Związki nie zgadzają się na to. Mamy opinie niezależnych kancelarii prawnych i z każdej wynika, że protest jest legalny, a nasze działania są zgodne z obowiązującym prawem _ - mówił wówczas.

Spółka LOT AMS powstała w 2010 r. poprzez wydzielenie Bazy Technicznej ze struktury Polskich Linii Lotniczych LOT. Firma LOT AMS zatrudnia ponad 830 osób. W ubiegłym tygodniu Agencja Rozwoju Przemysłu kupiła od PLL LOT 100 proc. udziałów spółki LOT AMS, która serwisuje samoloty PLL LOT.

LOT Aircraft Maintenance Services jest indywidualnym dostawcą usług związanych z obsługą techniczną samolotów, czyli m.in. naprawą i przeglądem. Głównym klientem LOT AMS są Polskie Linie Lotnicze LOT. Firma mieści się przy Lotnisku Chopina.

O strajkach na lotniskach czytaj więcej w Money.pl
Znane linie lotnicze odwołały 450 lotów Na kilku lotniskach w Niemczech trwają strajki ostrzegawcze, które spowodowały poważne zakłócenia w komunikacji lotniczej w kraju.
Personel LOT-u zdecyduje o strajku Nad polskimi Liniami Lotniczymi LOT zawisła groźba strajku. Związek Zawodowy Pracowników Pokładowych ogłosił referendum strajkowe.
Trwa strajk na Okęciu. Sprawdź, czy polecisz Większość pasażerów nie wie nawet o proteście.
business news
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)