Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Strajk pilotów Lufthansy. Nie będzie odszkodowań

0
Podziel się

Pasażerom linii lotniczych nie przysługuje odszkodowanie, jeżeli ich lot został odwołany z powodu strajku.

Strajk pilotów Lufthansy. Nie będzie odszkodowań
(eisenbahner/CC/Flickr)
bEgwCGZh

Pasażerom linii lotniczych nie przysługuje odszkodowanie, jeżeli ich lot został odwołany z powodu strajku - orzekł niemiecki Trybunał Federalny w Karlsruhe. Lufthansa oceniła pozytywnie decyzję sędziów.

Pozew przeciwko Lufthansie złożyło dwóch pasażerów, którzy w lutym 2010 roku z powodu strajku pilotów musieli w Miami na Florydzie w USA czekać przez kilka dni na połączenie.

Zgodnie z unijną dyrektywą pasażerom przysługuje w przypadku anulowania ich lotu odszkodowanie w wysokości do 600 euro. Jedynie w przypadku zaistnienia _ nadzwyczajnych okoliczności _ linie lotnicze nie ponoszą odpowiedzialności finansowej za zmiany w rozkładzie lotów.

bEgwCGZj

Niemieckie sądy nie były dotychczas zgodne co do tego, czy w przypadku strajku pasażerom należy się rekompensata. Część sędziów stała na stanowisku, że linie lotnicze są w stanie zapobiec akcjom strajkowym, dlatego nie należy ich traktować jako zdarzeń nadzwyczajnych.

Sędziowie w Karlsruhe uznali obecnie, że strajk jest _ niemożliwą do opanowania nadzwyczajną okolicznością _, niezależnie od tego, czy zorganizował go personel lotniska czy też pracownicy samych linii lotniczych.

_ - Inna decyzja miałby nieobliczalne skutki ekonomiczne dla Lufthansy _ - powiedział rzecznik niemieckiego przewoźnika Boris Ogursky.

Orzeczenie Trybunału nie wyklucza jednak całkowicie roszczeń odszkodowawczych. _ Decydujące jest to, czy dana linia lotnicza uczyniła wszystko, co możliwe, by zapobiec negatywnym skutkom strajku _ - powiedział dpa Ronald Schmid, specjalista transportu lotniczego w Dreźnie.

bEgwCGZp

_ - Linie lotnicze powinny w razie konieczności przekazać rezerwacje innemu przewoźnikowi, jeżeli jest to możliwe _ - wyjaśnił Schmid.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak największe linie lotnicze walczą z kryzysem Ciecia połączeń, etatów i płac - tak przewoźnicy ratują się przed bankructwem.
Tam nadal strajkują. Loty odwołane O godz. 5 rozpoczął się dziś 48-godzinny strajk kontrolerów ruchu naziemnego na największym niemieckim lotnisku we Frankfurcie nad Menem.
Bilety lotnicze będą droższe. W imię ekologii Przewoźnik chce przerzucić na pasażerów wzrost opłat za certyfikaty uprawniające do emisji CO2.
bEgwCGZK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)