Notowania

Przejdź na
wielka brytania
30.03.2013 13:43

Strajk pracowników poczty w Wielkiej Brytanii. Nie chcą zwolnień

Kilka tysięcy brytyjskich pocztowców zrzeszonych w związku zawodowym przystąpiło dziś do strajku w około 370 placówkach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kenneth Allen/CC/Wikipedia)

Kilka tysięcy brytyjskich pocztowców zrzeszonych w związku zawodowym Communication Workers Union przystąpiło dziś do strajku w około 370 placówkach. To protest przeciwko planom zamknięcia 70 spośród nich i zamrożeniu płac.

Strajk obejmuje duże tzw. pocztowe urzędy koronne, tzw. crown offices, będące pod bezpośrednim zarządem Urzędu ds. Poczt czyli Post Office.

Ich udział w ogólnych obrotach poczty sięga około 20 proc. Największe obroty mają lokalne urzędy pocztowe, działające na zasadzie koncesji, które w sobotę pracują normalnie.

Plany Post Office przewidują zamknięcie lub przekształcenie w koncesje 70 nierentownych pocztowych urzędów koronnych, co oznacza przymusowe zwolnienia pracowników. CWU protestuje też przeciwko zamrożeniu płac pracowniczych od dwóch lat.

_ - Nasz związek występuje przeciwko destrukcyjnym planom, których efektem byłoby zamknięcie 20 procent z sieci placówek. Domagamy się równego traktowania i bezpieczeństwa zatrudnienia _ - powiedział cytowany w mediach Dave Ward, zastępca sekretarza generalnego CWU.

Ward nazwał plany dyrekcji krótkowzrocznymi i oskarżył ją o to, że nie ma planu rozwoju. Wskazał na znaczenie usług pocztowych dla lokalnych społeczności. CWU twierdzi, że otrzymało wiele listów z poparciem.

Dyrektor ds. sprzedaży Post Office Kevin Gilliland zaznaczył, że sieć crown offices traci obecnie 40 mln funtów rocznie i jest wspierana z pieniędzy podatnika, co jest nie do utrzymania na dłuższą metę. Według niego zamknięcie nierentownych oddziałów umożliwi modernizację reszty sieci.

Spotkanie dyrekcji Post Office z CWU z udziałem rządowej służby arbitrażowej Acas nie przyniosło efektu. Ustawa z 2011 r. dopuszcza prywatyzację do 90 proc. usług pocztowych. Z końcem tego roku lub początkiem 2014 r. możliwa jest publiczna oferta akcji.

Czytaj więcej w Money.pl
Brytyjczycy policzyli strajkujących urzędników Pikietowano m.in. gmach parlamentu, urzędy, muzea i galerie. Strajk sparaliżował prace walijskiego zgromadzenia parlamentarnego.
Poważne zakłócenia w brytyjskiej telewizji 24-godzinny strajk, w którym uczestniczyło około 4 tysiące dziennikarzy BBC sprzeciwiających się zwolnieniom, spowodował zakłócenia w poniedziałkowych flagowych programach radiowych i telewizyjnych.
Rząd zamraża im płace. Będą wielkie strajki Brytyjska centrala związkowa TUC poparła zorganizowanie serii skoordynowanych strajków płacowych w budżetówce. Tym razem niezadowolenia związkowców nie budzą emerytury, lecz rządowy plan zamrożenia płac. Rząd zapowiedział, że nie ustąpi pod presją.
Tagi: wielka brytania, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz