Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strajk w JSW. Będzie referendum

0
Podziel się:

To już naprawdę ostatni dzwonek, aby ostro zareagować na szkodliwe dla pracowników działania zarządu.

Strajk w JSW. Będzie referendum
(Andrzej Stawiński/Reporter)

20 czerwca, ponad 22-tysięczna załoga Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
ma wziąć udział w związkowym referendum strajkowym. Związkowcy są w sporze z zarządem spółki ws. wzrostu płac oraz nowego wzoru umów o pracę.

[na zdjęciu prezes JSW Jarosław Zagórowski]

Dziś w kopalniach spółki związki zorganizowały tzw. masówki, podczas których przedstawiciele powołanego 12 czerwca Międzyzwiązkowego Sztabu Protestacyjno-Strajkowego informowali górników o swoich działaniach.

_ - Informujemy pracowników o sytuacji w spółce i przekonujemy, że jest już naprawdę ostatni dzwonek, aby ostro zareagować na szkodliwe dla pracowników działania zarządu _ - powiedział wiceszef Solidarności w JSW Roman Brudziński.

Kolejnym etapem będzie referendum, które rozpocznie się 20 czerwca przed poranną zmianą, a zakończy następnego dnia. Wstępne wyniki mają być znane 21 czerwca po południu.

Jak poinformował Brudziński, pytania referendalne, które sformułują związkowi prawnicy, będą dotyczyć dwóch zakończonych fiaskiem sporów zbiorowych z pracodawcą. Treść pytań znana będzie w przyszłym tygodniu.

_ - Chcemy mieć absolutną pewność, że ewentualne twierdzące odpowiedzi na te pytania będą dla nas upoważnieniem do przeprowadzenia szeregu różnego rodzaju akcji protestacyjnych, do stosowania różnego rodzaju form nacisku przewidzianych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych _ - wyjaśnił wiceszef _ S _.

Związkowcy zapowiadają, że ewentualna akcja protestacyjna w JSW będzie _ nieszablonowa _, nie zdradzają jednak szczegółów możliwych protestów. Chcą, by były one uciążliwe wyłącznie dla pracodawcy.

Odnosząc się do działań związkowców przedstawiciele zarządu JSW informują, że zorganizowanie referendum to uprawnienie związkowców, wynikające z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - w sytuacji, gdy prowadzone przy udziale mediatora rozmowy zakończyły się protokołami rozbieżności.

Sprzeciw związkowców wywołują też plany nowego regulaminu pracy, który miałby wprowadzić sześciodniowy tydzień pracy kopalń, przy zachowaniu pięciodniowego tygodnia pracy górników. Wówczas sobota byłaby traktowana jak dzień powszedni.

Pierwszy spór zbiorowy w JSW dotyczy uchwały zarządu spółki zmieniającej wzór umów o pracę dla nowych pracowników. W drugim sporze zarząd JSW odrzucił żądania wzrostu płac w spółce o 7 proc. Zarząd dąży do uzależnienia wielkości podwyżek od efektów i wydajności pracy.

W czwartek JSW poinformowała, że w ostatnich trzech miesiącach wypłaciła pracownikom ponad 16 mln zł w postaci dodatkowych premii motywacyjnych i zadaniowych. To efekt polityki premiującej pracowników za efektywność, wyniki pracy i zaangażowanie.

Według danych spółki, po czterech miesiącach 2012 r. średnie wynagrodzenie w JSW wyniosło 7187 zł brutto i było najwyższe w branży oraz niemal dwukrotnie wyższe niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw.

Od marca br. w JSW wypłacana jest premia motywacyjna dla pracowników wykonujących prace w ścianach, przodkach i robotach zbrojeniowo-likwidacyjnych. Z kolei od kwietnia wszyscy pracownicy JSW mają prawo do dodatkowej premii zadaniowej.

W marcu, kwietniu i maju do górników trafiło łącznie ponad 7,3 mln zł w formie premii motywacyjnej. Premia motywacyjna może zwiększyć wynagrodzenia pracownika nawet o 12 proc. - podała spółka.

Dzięki zaangażowaniu pracowników w pierwszym kwartale 2012 r. firma przekroczyła plan wydobycia węgla o 246 tys. ton, a plany wykonania wyrobisk korytarzowych blisko o 1,7 km. Według zarządu JSW wyższa od zakładanej produkcja jest związana z m.in. właściwym doborem systemu premiowania.

Wraz z systemem premii motywacyjnych wprowadzono dodatkowe premie zadaniowe, do których prawo mają wszyscy pracownicy JSW. Taka premia może zwiększyć średnie miesięczne wynagrodzenie pracownika o 6 proc. W kwietniu i maju spółka przeznaczyła na ten cel prawie 9,4 mln zł.

Oprócz dodatkowych premii wszyscy pracownicy otrzymują także nagrodę z zysku w łącznej wysokości 130 mln zł (równowartość miesięcznej pensji brutto) oraz prawo do dywidendy z zysku za 2011 r. z tytułu nieodpłatnie nabytych akcji.

Zarząd JSW przyjął, że w 2012 r. fundusz płac wzrośnie w JSW o wartość inflacji. Od 2000 r. pensje w JSW wzrosły łącznie o ponad 125 proc., a w samym 2011 r. o 10,7 proc., przy inflacji na poziomie 4,3 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezes JSW o prognozach na drugi kwartał Jastrzębska Spółka Węglowa spodziewa się, że wydobycie w II kw. będzie nieznacznie mniejsze niż w I kw. 2012 roku.
JSW na dywidendę przeznaczy ponad 630 mln zł Czwartkowe walne zgromadzenie JSW zdecydowało o wypłacie 631,7 mln zł dywidendy z zysku za 2011 r, zgodnie z rekomendacją zarządu spółki.
Spółka z WIG20 wyda na inwestycje 1,5 mld zł Jastrzębska Spółka Węglowa podtrzymuje, że na inwestycje w 2012 roku wyda ponad 1,5 mld zł i w 2015 roku chce wydobywać około 14 mln ton węgla.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)