Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strajk w Lufthansie. Niemal 4 tysiące odwołanych lotów

0
Podziel się:

Strajk ma dotknąć łącznie 425 tysięcy pasażerów - poinformował największy niemiecki przewoźnik lotniczy.

Strajk w Lufthansie. Niemal 4 tysiące odwołanych lotów
(eisenbahner/CC/Flickr)

Z powodu trzydniowego strajku pilotów Lufthansa odwołuje 3,8 tysiąca lotów. Strajk ma dotknąć łącznie 425 tysięcy pasażerów - poinformował największy niemiecki przewoźnik lotniczy.

Strajk zapowiedziało w piątek Stowarzyszenie Pilotów (VC). Związkowcy walczą o podwyżkę płac i zachowanie przywilejów emerytalnych. Jak poinformowali, strajk rozpocznie się o północy z wtorku na środę i potrwa do godz. 23.59 w piątek.

Trzydniowy strajk ma dotyczyć zarówno samej Lufthansy, jak i jej spółek - Cargo i Germanwings. Natomiast spółki Swiss i Austrian Airlines mają własne umowy zbiorowe, co oznacza, że decyzja o strajku ich nie dotyczy.

Trwające od ponad dwóch lat negocjacje płacowe między VC a dyrekcją Lufthansy nie przyniosły wyników. 5400 pilotów domaga się podwyżki płac oraz zachowania przepisów umożliwiających im wcześniejsze przechodzenie na emeryturę.

Poszukując oszczędności, dyrekcja linii lotniczych wypowiedziała z końcem 2013 roku umowę regulującą świadczenia dla pilotów w wieku przedemerytalnym. Zlikwidowane przepisy umożliwiały pilotom po ukończeniu 55 lat przejście na emeryturę przy zachowaniu 60 proc. wynagrodzenia brutto.

Obecnie piloci Lufthansy przechodzą na emeryturę w wieku 59 lat. Przewoźnik chce przedłużyć czas ich aktywności zawodowej. Przepisy unijne zezwalają pilotom na pracę do 65. roku życia. Do 2011 roku mogli pilotować samoloty tylko do 60. roku życia.

Wypowiedziana jednostronnie umowa przewidywała też rozwiązania korzystne dla zatrudnionych w przypadku utraty zdolności do wykonywania pracy pilota.

Związkowcy domagają się podwyżki płac o blisko 10 procent, uzasadniając to żądanie brakiem porozumienia płacowego od dwóch lat. Lufthansa proponuje podwyżkę poborów o 3 proc. od 2016 roku. Do tego czasu kierownictwo firmy chce wypłacać jedynie jednorazowe premie uzależnione od wyników pracy.

Zapowiedziany strajk pilotów to kolejny cios dla Lufthansy. Z powodu strajku personelu naziemnego lotniska we Frankfurcie nad Menem i kilku innych partów lotniczych największe niemieckie linie lotnicze musiały w czwartek odwołać około 600 lotów.

Czytaj więcej w Money.pl
Setki odwołanych lotów w wyniku strajku Protest najmocniej dotknął największe niemieckie lotnisko - we Frankfurcie nad Menem. Lufthansa ma tam swoją główną bazę.
Lufthansa odwołuje 600 lotów. Także te z Polski Związek Zawodowy Sektora Usług - Verdi zapowiedział na jutro strajk na największym niemieckim lotnisku, a także w kilku innych portach lotniczych.
Jest decyzja ws. strajku pilotów w Lufthansie Piloci największego niemieckiego przewoźnika Lufthansy opowiedzieli się w referendum za strajkiem - poinformowało Stowarzyszenie Pilotów VC.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)