Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Strata Eurolotu może sięgnąć 36 milionów złotych

0
Podziel się

W tym roku spółka ma uzyskać rentowność. Takie plany ma ministerstwo.

Strata Eurolotu może sięgnąć 36 milionów złotych
(Tab59/CC BY-SA 2.0/Flickr)
bErLkAUR

Linie lotnicze Eurolot za ubiegły rok mogą odnotować ok. 36 mln zł strat, według nieaudytowanych wyników finansowych - poinformowała dyrektor biura komunikacji społecznej w resorcie skarbu Magdalena Kobos. Dodała, że spółka chce uzyskać rentowność w tym roku.

_ - Według nieaudytowanych wyników finansowych Eurolotu strata netto za 2012 r. wyniesie ok. 36 mln zł. Istotny wpływ na wygenerowaną przez spółkę stratę miały koszty technicznej obsługi wyeksploatowanych samolotów ATR, szacowane na ok. 64 mln zł _ - powiedziała Kobos.

Podkreśliła, że pozyskane przez Eurolot w 2012 r. nowe samoloty Bombardier Q400, jak również nowa siatka połączeń lotniczych, mają pozwolić spółce uzyskać w tym roku rentowność.

bErLkAUT

_ - Założenie takie potwierdzają analizy wykonane przez renomowanych doradców. Natomiast dla Eurolot, podobnie jak i dla PLL LOT ważna jest stała optymalizacja kosztów wewnętrznych i zewnętrznych prowadzonej działalności oraz podnoszenie konkurencyjności _ - wyjaśniła.

Zaznaczyła, że Eurolot realizuje przyjęte w 2012 r. plany biznesowe, które wymagają aktualizacji i dostosowania do zmieniających się stale potrzeb rynku. _ - W szczególności dotyczy to płynności finansowej spółki i dalszego podnoszenia efektywności działalności operacyjnej. Szansą biznesową dla przewoźnika jest odpowiednie wykorzystanie nowej floty samolotów Bombardier _ - powiedziała.

Eurolot powstał w 1996 roku. Jest spółką wyodrębnioną z grupy kapitałowej PLL LOT. Skarb Państwa posiada 62,1 proc, akcji, a pozostałe 37,9 należą do LOT-u, który chce się sprzedać akcje. Eurolot od 1 lipca 2011 r. uruchomił własne połączenia lotnicze pomiędzy głównymi portami regionalnymi w Polsce. Linia otworzyła też kierunki zagraniczne m.in. do Niemiec, Włoch i Chorwacji, Austrii.

Flota Eurolotu składa się z 13 turbośmigłowych samolotów krótkiego zasięgu typu ATR42-500 i ATR72-202, 8 turbośmigłowych samolotów typu Bombardier Q400 NextGen oraz 3 turboodrzutowych samolotów średniego zasięgu typu Embraer 175. Embraery 175 Eurolot obsługują połączenia Polskich Linii Lotniczych LOT. Pozostałe samoloty latają w barwach Eurolot na trasach krajowych i zagranicznych.

bErLkAUZ
Czytaj więcej w Money.pl
Największe w historii straty linii lotniczych Strata europejskich linii lotniczych za 2012 rok wyniesie 1,2 mld dol. Wcześniej, w czerwcu, prognozowano 1,1 mld dol. straty.
Linie lotnicze uruchomiły nowe połączenia Linie Eurolot uruchomiły bezpośrednie połączenia z niemieckiego Heringsdorfu do Krakowa i Warszawy.
Eurolot powiększy swoją swoją flotę Pierwsze 2-3 samoloty Bombardier Q400 NextGen trafią do Eurolotu na przełomie kwietnia i maja.
bErLkAVu
business news
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)