Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sukces seriali telewizyjnych nadawanych wyłącznie online

0
Podziel się:

W USA coraz popularniejsze są telewizje dostępne tylko w internecie.
Można go obejrzeć w całości za jednym podejściem, nie czekając na nowy odcinek.

Sukces seriali telewizyjnych nadawanych wyłącznie online
(Lincolnrogers/Dreamstime.com)

W USA coraz popularniejsze są telewizje dostępne tylko w internecie. Produkują już własne seriale realizowane pod gust widzów z gwiazdami Hollywood. Można taki premierowy serial obejrzeć w całości za jednym podejściem, nie czekając tydzień na nowy odcinek.

Przykładem takich portali telewizyjnych są Hulu, Amazon czy Netflix, które mają już dziesiątki milionów widzów w USA. Aby je oglądać trzeba wykupić miesięczny abonament, znacznie tańszy niż przeciętna telewizja kablowa, i mieć dostęp do internetu. Seriale, filmy, programy rozrywkowe i dokumenty zawarte w bazie danego portalu widzowie mogą oglądać o dowolnej porze, kiedy im pasuje.

O sukcesie internetowych usługodawców świadczy fakt, że stać ich już, by produkować własne seriale. Coraz więcej gwiazd i reżyserów woli pracować właśnie tutaj niż w tradycyjnych telewizjach. Gwiazda serialu _ Gotowe na wszystko _ Eva Longoria zapowiedziała niedawno, że swojej nowej produkcji (13-odcinkowego animowanego serialu komediowego dla dorosłych _ Mother Up _, w którym użycza też swego głosu) nie pokaże w żadnej z tradycyjnych telewizji, lecz właśnie w internetowej - Hulu.

Także twórcy legendarnego filmu science fiction _ Matrix _, rodzeństwo Andy i Lan Wachowscy, swoją nową produkcję, 10-odcinkowy serial _ Sense8 _, zrealizują na wyłączność dla posiadaczy wykupionego abonamentu Netflix.

Furorę ostatnio robi w Stanach Zjednoczonych dostępny od lutego wyłącznie w Netflix serial o intrygach politycznych w Kongresie i Białym Domu pt. _ House of Cards _ w reżyserii Davida Finchera, twórcy m.in. _ The Social Network _ oraz _ Dziewczyna z tatuażem _, z dwukrotnym zdobywcą Oscara Kevinem Spaceyem w roli głównej. Analitycy rynku szacują, że prawa autorskie kosztowały przynajmniej 100 mln dolarów. Serial w całości udostępniono w dniu premiery 1 lutego; fani nie musieli więc z niecierpliwością czekać na nowe odcinki. Ogromną przewagą w stosunku do tradycyjnych telewizji jest też zupełny brak reklam.

Według analityka telewizyjnego Morgana Stanleya Neflix zyskał fanów w Hollywood, dając twórcom scenariuszy i reżyserom _ znacznie więcej autonomii oraz stale rosnącą globalną platformę dystrybucji _. Netflix ma już 33 mln widzów w USA, Ameryce Łacińskiej i Kanadzie. Firma planuje wejście na nowy rynki, w tym europejski. Od ubiegłego roku jest dostępna w Wielkiej Brytanii, Irlandii i krajach skandynawskich.

Klienci usług telewizyjnych online mogą wybierać z bardzo bogatej i różnorodnej oferty w dowolnym czasie; z drugiej strony technologia umożliwia właścicielom dokładne rejestrowanie i analizowanie co do minuty, które filmy czy programy są najczęściej wybierane i oglądane. Dzięki tej wiedzy mogą _ pod widzów _ przygotować kolejne skazane na sukces produkcje.

I tak _ House of Cards _ był wzorowany na cieszącym się uznaniem brytyjskim miniserialu BBC o tym samym tytule; reżysera i obsadę wybrano kierując się upodobaniami widzów. Internetowi usługodawcy, analizując dotychczas obejrzane filmy czy programy przez konkretnego widza, podpowiadają mu, które tytuły w ofercie najbardziej do niego pasują i niemal na pewno spełnią jego oczekiwania.

_ - Staramy się zrozumieć, co ludzi pasjonuje. W przeciwieństwie do tradycyjnych telewizji, przygotowując program, nie musimy szukać najniższego wspólnego mianownika. Mamy znacznie bardziej kreatywne podejście _ - tłumaczył niedawno w wywiadzie dla _ Washington Post _ prezes Netflix Reed Hastings. Jego zdaniem tradycyjne telewizje są jak telefony stacjonarne. _ Ludzie wciąż je będą mieć i będą za nie płacić, ale będą z nich coraz rzadziej korzystać. Większość komunikacji już odbywa się przez komórki _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Szał na zakupy przez Internet. Co kupujemy? W internecie można kupić dowolne produkty - od jedzenia po samochód - i z roku na rok Polacy kupują coraz częściej siedząc przed komputerem. Zdaniem ekspertów, najbliższe lata będą stały pod znakiem m-commerce, czyli zakupów za pomocą smartfona czy tabletu.
PIT przez internet - jakie programy są potrzebne? Ministerstwo Finansów udostępnia dwie możliwości rozliczania się przez internet: interaktywne deklaracje na stronie resortu oraz program, który możemy zainstalować na własnym komputerze.
Ten atak spowalnia cały internet Informatycy obawiają się, że sytuacja może jeszcze się pogorszyć tak, że sparaliżuje systemy bankowe i pocztę elektroniczną.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)