Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Świat opanuje nowa gorączka złota?

0
Podziel się:

Sytuacja w Grecji testuje Europę i jej walutę. Inwestorzy szukają bezpiecznej lokaty.

Świat opanuje nowa gorączka złota?
(PAP/EPA)
bECGzouZ

Zdolność kredytowa Grecji maleje, cena złota rośnie. Wczoraj rano notowania metalu szlachetnego w euro osiągnęły najwyższy poziom w historii. Niepewność sprawia, że inwestorzy wybierają złoto.


W Grecji wrze. Lojalne dotychczas lotnictwo odmówiło posłuszeństwa rządowi. Ponieważ gabinet chce zmniejszyć dodatek lotniczy, piloci udawali się masowo na zwolnienia lekarskie. Jeżeli dojdzie faktycznie do drastycznych cięć, piloci nie wykluczają strajku generalnego.

bECGzovb

Nic dziwnego, na rynkach obligacji zaufanie do zdolności kredytowej i działań rządu spadło do najniższego poziomu. Ryzyko ma swoją cenę. Rentowność dwuletnich helleńskich obligacji, które są odwrotnie proporcjonalne w relacji do ich cen, wzrosła wczoraj o prawie trzy punkty procentowe do 13 procent - jest to największa wyprzedaż greckich obligacji w tym roku. Wirus przeskakuje także na inne państwa. Dodatki od ryzyka dla obligacji państwowych Portugalii, Hiszpanii i Włoch poszły wczoraj znacznie w górę.

Jednak te dni mają także zwycięzców. Na greckim zamieszaniu korzysta Evy Hambro z jednego największych na świecie domów inwestycyjnych BlackRock. Hambro jest ekspertem od złota i profituje z niepewności wynikającej z napiętej sytuacji finansowej Grecji. Hambro stawia na złoto, podobnie jak inni eksperci, którzy wierzą w wieczną wartość szlachetnego metalu i wzrost jego ceny. Za jedną uncję, czyli około 31 gram metalu, płacono wczoraj rano 1155 dolarów, co w przeliczeniu na euro daje najwyższą cenę w historii. - _ Istnieje wystarczająco dużo podstaw dla dalszego wzrostu _ - mówi Hambro.

Za rosnącą cenę złota nie odpowiadają tylko problemy Grecji. Stoją za tym także rosnące problemy _ walut papierowych _. To sądzi Stefana Keitel, szef inwestycji strategicznych w Credit Suisse: _ Najważniejsze wiodące waluty świata, jak dolar, euro, funt i częściowo także jen, są na oddziale intensywnej terapii _. Keitel i inni eksperci są zdania, że waluty te przedstawiają obietnice płatności bez pokrycia - w przeciwieństwie do złota, które nie jest _ drukowane _, a tym samym sztucznie pomnażane przez banki emisyjne.

Najważniejszym czynnikiem wzrostu cen złota jest dla ekspertów słabość prawie wszystkich walut zachodnich. Gabor Vogel, ekspert ds. metali szlachetnych w DZ Bank, uważa, że złoto zaczyna być powoli alternatywą dla walut. - _ Niektórzy z inwestorów sprzedają euro by zainwestować w złoto _ - mówi Vogel.

bECGzovh

ZOBACZ TAKŻE:

bECGzovC
KOMENTARZE
(0)