Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Święta Bożego Narodzenia 2013. Google składa życzenia

0
Podziel się:

Dziś Pierwszy Dzień Świąt. Życzenia składa Google.

Święta Bożego Narodzenia 2013. Google składa życzenia
(PrntScreen z Google)

Z okazji świąt popularna wyszukiwarka stworzyła nowe, kolorowe Google Doodle, którym chce uczcić ten wyjątkowy czas. Tymczasem górale z Zakopanego przekonują, że coraz częściej zapominamy o prawdziwym sensie Bożego Narodzenia.

Aktualizacja: 13:53

Górale przypominają, że kiedyś najważniejsze było przygotowanie samego siebie do Narodzenia Pańskiego, na przykład poprzez post, który był w domach góralskich bardzo ściśle przestrzegany. Wszystkie garnki i naczynia były przed Wigilią dokładnie myte i czyszczone, aby nie został na nich nawet najmniejszy okruch zwierzęcego tłuszczu.

Wigilia również była dniem postnym i dopiero w Boże Narodzenie na stołach pojawiały się dania mięsne, jak i mocniejsze napitki.

Następnego dnia po Wigilii Kościół katolicki obchodzi Boże Narodzenie. Choć Ewangelie nie mówią nic o dacie narodzin Jezusa od czwartego wieku świętuje się ją właśnie 25 grudnia. Ten dzień miał zostać wyznaczony, jako przeciwwaga dla obchodzonego w Rzymie święta słońca.

W Boże Narodzenie księża mogą odprawić trzy msze święte. Pierwszą o północy, drugą o poranku, a trzecią w ciągu dnia. To wszystko służy, abyśmy lepiej rozumieli to wydarzenie - mówi IAR ksiądz Henryk Małecki. - _ On cały czas rodzi się na ołtarzach kościołów, a ma się teraz narodzić w naszym życiu _ - podkreśla duchowny.

W polskiej tradycji Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia przeżywany jest w rodzinach, wśród najbliższych. Dopiero drugiego dnia odwiedza się inne osoby.

Od stuleci nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia są szopki. To makiety lub wizualizacje okoliczności narodzin Chrystusa. _ - Prezentowane są najczęściej w kościołach lub na centralnych placach miast _- mówi etnograf Wanda Księżopolska.

Szopki są bardzo różne i zawsze wzbudzają zachwyt, przede wszystkim najmłodszych. Coraz popularniejsze stają się tzw. żywe szopki, w których obok figurki dzieciątka Jezus stoją żywe zwierzęta a nierzadko również ludzie odgrywający rolę Maryi i świętego Józefa.

Zanikającą tradycją świąt Bożego Narodzenia, choć spotykaną jeszcze przede wszystkim na wsiach, jest chodzenie z niewielkimi szopkami przez kolędników. Jak mówi Wanda Księżopolska, te dawne szopki wykonane były najczęściej z ciasta. Ulepione figurki ustawiano na sianku i dekorowano kupionymi wizerunkami. W Siedlcach, jeszcze w latach 60-tych ubiegłego stulecia, byli szopkarze. _ - To bezrobotni murarze, którzy nie mając co robić chodzili kolędować z szopką kukiełkową _ - wyjaśnia.

Pierwszą szopkę przedstawiającą stajenkę betelejemską przygotował we włoskim Greccio, w 1223 roku, święty Franciszek z Asyżu.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)