Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Święta Bożego Narodzenia 2013. Jak obchodzą je pracodawcy?

72 proc. badanych przedsiębiorstw przygotowało w tym roku świąteczne atrakcje dla swoich pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(18percentgrey/Dreamstime)

72 proc. badanych firm przygotowało w tym roku świąteczne atrakcje dla swoich pracowników - wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS. Najczęściej są to świąteczne spotkania, bony podarunkowe, rzadziej premie.

Pracodawcy zapytani, jakie mają plany na uczczenie świąt Bożego Narodzenia w swoich firmach, najczęściej odpowiadali, że będzie to zaproszenie na mniej lub bardziej uroczyste spotkanie wigilijne (30 proc.).

Niemal tak samo popularnym rozwiązaniem jest fundowanie przez firmę bonów podarunkowych (29 proc.), a tylko nieco rzadziej pracodawca przekaże załodze premie okolicznościowe (25 proc.). Co piąta firma (22 proc.) ma też w planach podarowanie pracownikom świątecznych upominków dla nich lub ich rodzin.

Najbogatsze obchody świąteczno-noworoczne, przewidujące różne formy prezentów zapowiadały firmy z branży transportowej, gospodarki magazynowej i łączności. Nieco rzadziej w tym gronie pojawiały się firmy usługowe oraz przemysłowe. Na najmniej atrakcji mogą liczyć pracownicy firm budowlanych oraz zajmujących się obsługą nieruchomości.

Jak wynika z sondażu, mimo regionalnych rozbieżności, na jakąś formę prezentu mogą liczyć pracownicy w każdym regionie kraju. Firmy w centrum, na zachodzie i południu mają wyraźnie więcej planów świątecznych. W tych rejonach pracownicy mogą liczyć przynajmniej na firmową wigilię (odpowiednio 34 proc, 32 proc. 31 proc.), połączono zwykle z innymi atrakcjami.

W regionie wschodnim pracodawcy najczęściej przekazują zatrudnionym bony prezentowe (34 proc.). Natomiast na północy znacząco bardziej popularne jest obdarowywanie prezentami dzieci pracowników (28 proc.).

Ekspert Agencji Pracy Tymczasowej Randstad Dagmara Chudzińska-Matysiak komentując wyniki sondażu ocenia, że katalog atrakcji szykowanych przez firmy dla pracowników jest co roku podobny. - _ Firmowe wigilie, bony upominkowe, czy premie są znane nam od lat, ale też po prostu najlepiej się sprawdzają. Jednak spotkania firmowe coraz rzadziej są klasycznym "śledzikiem", a częściej zajęciami integracyjnymi, jak warsztaty kulinarne, ceramiczne, czy paint-ball _ - wskazuje.

Jak podkreśla Chudzińska-Matysiak, najbardziej entuzjastycznie witane są przez pracowników bony, czy premie. Tylko co piąty zapytany pracodawca potwierdził, że nie przewiduje prezentów, ani innej formy świętowania dla pracowników. Częściej znajdują się w tej grupie mniejsze firmy, zatrudniające od 10 do 49 członków załogi (28 proc.).

Im większa firma, im więcej osób zatrudnia, tym bardziej jest skłonna do zaangażowania się w przygotowanie dodatkowych świątecznych działań.

_ - Mniejsze firmy co prawda bardziej są kojarzone z rodzinną atmosferą i pracownicy lepiej się w nich znają nawzajem, ale też obecnie mają zdecydowanie trudniejszą sytuację finansową. Duzi pracodawcy nie tylko zwykle lepiej sobie radzą finansowo, ale też mają całe strategie wewnętrznych działań wizerunkowych, w których kładzie się nacisk na budowanie atmosfery pracy i przyjaznego nastawiania pracowników _ - komentuje wynik sondażu Chudzińska-Matysiak z Randstad.

Wyniki pochodzą z badania _ Plany Pracodawców _, które przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z TNS. Respondentami byli pracodawcy.

Sondaż przeprowadzono metodą CATI (indywidualne wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo) w okresie od 17 października do 21 listopada 2013 r. na reprezentatywnej ze względu na region i wielkość firmy próbie 1000 firm, zatrudniających powyżej 10 osób (margines błędu statystycznego wynosi 3,1 proc.). Z próby wykluczono firmy doradztwa personalnego oraz firmy, dla których agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: święta bożego narodzenia, święta bożego narodzenia 2013, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz