Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Synergy Group oferuje ponad 500 mln euro za linie lotnicze TAP

0
Podziel się

Nowy właściciel ma spłacić zobowiązania przewoźnika, opiewające na kwotę 2,3 mld euro.

Synergy Group oferuje ponad 500 mln euro za linie lotnicze TAP
(heatheronhertravels.com/CC BY 2.0/Flickr)
bErohtoB

Brazylijsko-kolumbijska spółka Synergy Group oferuje ponad 500 mln euro za kupno 100 procent akcji lotniczej spółki TAP. Inwestor zapowiedział też przejęcie odpowiedzialności za pasywa portugalskiej linii.

Jak dowiedział się w siedzibie firmy Synergy Group lizboński dziennik _ Diario Economico _, w przypadku przejęcia TAP, nowy właściciel spłaci zobowiązania przewoźnika, opiewające na kwotę 2,3 mld euro.

Należąca do Germana Efromovicha Synergy Group, operator południowoamerykańskiej linii lotniczej Avianca, to jedyna spółka startująca w przetargu na TAP. Konkurs ma zakończyć się do końca tego roku.

bErohtoD

Do przetargu na prywatyzację TAP zgłosiło się we wrześniu br. pięć firm: powstała na bazie Iberii i British Airlines spółka IAG, Lufthansa, portugalska euroAtlantic, a także Ethiad ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Synergy Group. Po wglądzie w dokumentację przewoźnika, trzech pierwszych inwestorów zrezygnowało. Na początku października z konkursu wycofał się również Ethiad.

64-letni German Efromovich urodził się w rodzinie polsko-żydowskich emigrantów, którzy po II wojnie światowej wyjechali do Ameryki Południowej. Biznesmen, który rozpoczął już starania o polski paszport, może nabyć w całości firmę TAP tylko jako obywatel kraju należącego do Unii Europejskiej. Przedsiębiorcom spoza UE portugalskie przepisy pozwalają bowiem na kupno tylko 49,9 proc. państwowego przewoźnika.

Działająca od 1945 r. firma TAP należy w 100 proc. do państwowej spółki Parpublica. W 2011 r. ta największa portugalska linia lotnicza wygenerowała 3,1 mln euro zysku, czyli o 62,3 mln euro mniej niż w roku wcześniejszym. Z kolei w trzecim kwartale br. TAP zanotował rekordowe zyski w wysokości 102,3 mln euro, czyli o 21 proc. więcej wobec analogicznego okresu ub.r.

Samoloty TAP latają do 35 państw świata. Od 2009 r. portugalski przewoźnik obsługuje połączenie pomiędzy Warszawą a Lizboną.

bErohtoJ
Czytaj więcej w Money.pl
Strajk lini lotniczych. Odwołają 2 tysiące lotów? Jeśli protest dojdzie do skutku, ucierpi ponad 300 tysięcy pasażerów.
Planujesz lot? Uważaj na te linie, będą strajki Portugalskie linie lotnicze TAP poinformowały w środę o odwołaniu 149 lotów w związku z zapowiedzianym przez kontrolerów ruchu lotniczego strajkiem w okresie od 29 czerwca do 3 lipca.
bErohtpe
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)