Notowania

wyniki pll lot
13.06.2013 20:07

Sytuacja PLL LOT. Prezes walczy o odszkodowanie od Boeinga

Mikosz nie ujawnia, o jakiej kwocie rekompensaty będzie rozmawiał z Boeingiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lot.com)
Sebastian Mikosz, prezes PLL LOT

Już w najbliższy poniedziałek, prezes PLL LOT Sebastian Mikosz ma rozmawiać z przedstawicielami Boeinga na temat odszkodowania za straty poniesione z powodu uziemienia dreamlinerów.

_ - Formalne rozmowy już się rozpoczęły _ - powiedział Mikosz. - _ Ale to nie jest sprawa, którą można załatwić w ciągu kilku dni. Choć __ nie zamierzam też rozciągać tego przez wiele miesięcy - _podkreślił. Do rozmów bezpośrednich dojdzie podczas salonu lotniczego w Burgois pod Paryżem.

Mikosz zaznaczył też, że odszkodowanie od Boeinga to istotny element planowania płynności finansowej PLL LOT_ . - W ciągu ostatnich miesięcy ponieśliśmy ogromne koszty związane z uziemieniem dreamlinerów _ - przypomniał. Dodał, że to _ duże kwoty, liczone w milionach dolarów _.

Eksploatację 50 przekazanych już odbiorcom maszyn Boeing 787 Dreamliner wstrzymano 16 stycznia, po incydentach z dwoma samolotami tego typu. W jednym przypadku, w Bostonie, był to pożar litowych akumulatorów jonowych, a w drugim, w Japonii, ich dymienie. Po tej decyzji nie latały również dwa dreamlinery będące w posiadaniu Polskich Linii Lotniczych LOT.

LOT z powodu uziemienia B787 musiał tymczasowo wyleasingować do obsługi tras transatlantyckich trzy samoloty: Boeing 777, Boeing 767 oraz Airbus 330.

Mikosz nie ujawnia, o jakiej formie rekompensaty i o jakiej ewentualnie kwocie będzie rozmawiał z Boeingiem. _ - W dobrym tonie jest, by Boeing nie dowiedział się z mediów o liczbach. Poza tym mamy również pewne zobowiązania prawne. Mogę jedynie powiedzieć, że sposób rekompensaty jest równie ważny, jak jego wysokość. Moim obowiązkiem jest odzyskanie utraconych pieniędzy i mam zamiar to zrobić _ - mówił wcześniej.

LOT ma trzy dreamlinery - dwa przeszły modyfikację akumulatorów w centrum serwisowym Boeinga w Etiopii, trzecia maszyna przyleciała do spółki w połowie maja prosto z fabryki Boeinga w USA. Czwarty dreamliner powinien zostać dostarczony spółce 20 lipca, a piąty - 20 sierpnia. LOT wznowił rejsy komercyjne dreamlinerów 1 czerwca.

Boeing dostał pozwolenie na wznowienie lotów, gdy amerykański Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) zaaprobował przedstawione przez koncern plany modyfikacji akumulatorów litowo-jonowych. Akumulatory zaopatrzono w dodatkowe osłony ognioodporne. Ponadto miejsca ich zamontowania wyposażono w system wentylacyjny, automatycznie usuwający na zewnątrz samolotu ewentualny dym i toksyczne opary. W nowe akumulatory mają być wyposażone wszystkie dotychczas wyprodukowane samoloty B787.

Czytaj więcej w Money.pl
7 milionów dolarów odszkodowania dla LOT? Przedstawiciele LOT-u nie potwierdzają tych liczb, ale przyznają, że wszystkie straty zostały już policzone.
Chińczycy dostali dreamlinera. Będzie im dobrze służył? Samolot trafił do największego chińskiego przewoźnika, China Southern Airlines Co Ltd.
Polski Dreamliner wrócił po naprawie z Etiopii Eksploatację 50 przekazanych dotąd użytkownikom Boeingów 787 wstrzymano 16 stycznia po incydentach z dwoma samolotami tego typu.
Tagi: wyniki pll lot, pll lot, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz