Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
business news
17.10.2012 06:43

Szef BAE Systems obwinia Merkel o fiasko fuzji

- Przez nią umowa nie mogła iść naprzód - oburza się Olver.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Financial Times photos/CC BY 2.0/wikimedia)

Prezes brytyjskiego potentata zbrojeniowego BAE Systems Dick Olver obwinił niemiecką kanclerz Angelę Merkel o fiasko fuzji jego przedsiębiorstwa z europejskim koncernem aerokosmicznym EADS - wynika z wypowiedzi dla dziennika z Abu Zabi.

_ - Merkel zaskoczyła Toma Endersa (szefa EADS). Nie spodziewał się, że będzie ona tak negatywnie nastawiona względem tej transakcji. To ona sprawiła, że umowa nie mogła posunąć się naprzód _ - powiedział Olver dziennikowi _ The National _.

Przebywający z wizytą w Abu Zabi Olver stanowczo bronił niedoszłej nowej spółki, w której koncern BAE miałby 40 proc. udziałów, a EADS - 60 proc. Jak oświadczył, nowa spółka byłaby _ najbardziej kompetentna, najbardziej konkurencyjna i najbardziej zaawansowana na planie technologicznym ze światowych przedsiębiorstw zbrojeniowych _.

Mówiąc o negocjacjach, Olver powiedział, że _ rząd brytyjski był niezwykle pomocny _, _ Francuzi chcieli fuzji, a Niemcy nie _.

10 października koncerny EADS i BAE Systems poinformowały, że plany ich połączenia zakończyły się fiaskiem, które szef EADS tłumaczył nieprzejednaną postawą Niemiec. Jak informowała agencja dpa, powodem był spór między Niemcami a Francją o wpływy.

EADS i BAE Systems potwierdziły w pierwszej połowie września, że prowadzą rozmowy w sprawie połączenia. Powstałby w ten sposób europejski gigant zbrojeniowy, znacznie przewyższający pod względem obrotów amerykańskiego Boeinga. Potem zaczęły się jednak pojawiać sygnały, iż rokowania natrafiły na trudności.

W ramach przedsięwzięcia planowano zapewnienie rządom Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii pakietów uprzywilejowanych akcji, co zagwarantowałoby im ochronę własnych interesów w sektorze zbrojeniowym.

Tagi: business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz