Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szef BoA: Bernanke i Paulson kazali mi siedzieć cicho

0
Podziel się

Kenneth Lewis zeznał, że jego decyzje nie były suwerenne.

Szef BoA: Bernanke i Paulson kazali mi siedzieć cicho
(PAP/EPA)
bEifEurp

Kenneth Lewis, szef Bank of America, zeznał przed prokuratorem, że szef FED-u i sekretarz skarbu naciskali na niego, by kupił upadający bank Merrill Lynch. Perswadowali mu też, by nie mówił nic o jego fatalnej kondycji - pisze Reuters.

Kenneth Lewis zeznawał przed prokuratorem generalnym Nowego Yorku Andrew Cuomo. Szef Bank of America - największego banku w USA - twierdzi, że zarówno Henry Paulson, sekretarz skarbu, jak i Ben Bernanke, szef banku centralnego, wywierali na nim presje.

Lewis opowiada, że obydwaj panowie wmawiali mu, że jeśli BoA nie kupi upadającego Merrill Lynch, to cały sektor finansowy USA czeka poważny kryzys.Zabronili mu też podobno komentowania faktycznego stanu przejmowanego banku.

bEifEurr

Czy Paulson i Bernanke poniosą konsekwencje? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że ciężkie chwile czekają Kennetha Lewisa. 29 kwietnia akcjonariusze BoA zbierają się, by przegłosować jego rezygnację z funkcji prezesa zarządu albo całkowite wyrzucenie go z zarządu.Powody: spadające ceny akcji banku.

Akcjonariusze powodu spadku cen udziałów upatrują właśnie w przejęciu Merrill Lynch. Od września zeszłego roku, gdy BoA kupił upadającą firmę, jego akcje spadły o 75 proc.

Rzecznik Paulsona przyznaje, że doszło do opisywanej rozmowy z Lewisem, ale sekretarz skarbu nie wywierał żadnej presji, a przedstawiał jedynie potrzeby rządu. Natomiast współpracownik Bernanke, który był przy tej rozmowie, opowiada, że szef FED-u tylko doradzał i polecił jednocześnie, by w sprawie przejęcia Merrill Lynch Lewis skonsultował się ze swoimi doradcami.

bEifEurx
bEifEurS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)