Notowania

bp
18.06.2010 07:20

Szef BP nie przyznaje się do zaniedbań

Tony Hayward przeprasza za wyciek ropy do Zatoki Meksykańskiej: Jestem osobiście zdruzgotany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Dyrektor naczelny BP Tony Hayward (na zdjęciu) przeprosił wczoraj w Kongresie za spowodowany przez koncern katastrofalny wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej. Nie chciał przyznać jednak, że było to skutkiem zaniedbań. *

Hayward wystąpił przed podkomisją śledczą Izby Reprezentantów. Wysłuchał najpierw przemówień kongresmenów, którzy potępiali koncern za spowodowanie największej w historii USA katastrofy ekologicznej, po czym wyraził skruchę z jej powodu.

Powiedział, że jest _ osobiście zdruzgotany _ po eksplozji dzierżawionej przez BP platformy wiertniczej Deepwater Horizon, do której doszło 20 kwietnia. Obiecał, że koncern naprawi wyrządzone szkody.

_ fot: PAP/EPA/Sean Gardner/Greenpeace_ fot: PAP/EPA/Sean Gardner/Greenpeace _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/plama;ropy;u;wybrzezy;luizjany,galeria,3655,0.html)- Jest mi bardzo przykro. Wiem, że tylko czyny i rezultaty, a nie same słowa, mogą ostatecznie wzbudzić wasze zaufanie. Jako szef BP obiecuję, że nie spoczniemy, dopóki tego wszystkiego nie naprawimy _ - powiedział.

Kongresmeni, zwłaszcza z Partii Demokratycznej, ostro atakowali Haywarda. Wypominali arogancję, jaką okazali w sprawie wycieku ropy zarówno on, jak i prezes koncernu Carl-Henrik Svanberg.

_ - Nie jesteśmy "maluczkimi", ale pragniemy "odzyskać nasze życie" _ - powiedział przewodniczący podkomisji Bart Stupak.

Była to aluzja do wypowiedzi Svanberga z poprzedniego dnia, kiedy oświadczył on, że _ BP troszczy się o maluczkich _, i do wypowiedzi Haywarda bezpośrednio po wypadku, że pragnie _ odzyskać swoje życie _ - sugerując w ten sposób, że czuje się niesprawiedliwie krytykowany.

_ - Na pewno odzyska pan swoje życie, i to ze złotym spadochronem w Anglii _ - powiedział ironicznie do dyrektora BP kongresmen Stupak. Miał na myśli wielomilionowe odprawy wypłacane szefom wielkich korporacji nawet wtedy, gdy odchodzą z nich w niesławie.

Stupak przypomniał Haywardowi także inne wypadki w branży naftowej, np. wyciek ropy z rurociągu na Alasce i wybuch w rafinerii w Teksasie. W ciągu ostatnich pięciu lat zginęło w nich łącznie 25 osób, a 700 zostało rannych.

Kongresmeni naciskali na Haywarda, by przyznał, że przyczyną katastrofy były zaniedbania BP, ale ten odmówił.

_ - Myślę, że za wcześnie, by dochodzić do takiego wniosku. Nasze dochodzenie się jeszcze toczy _ - powiedział.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że wypadek spowodowały oszczędności przy budowie uszkodzonego szybu naftowego, poczynione przez BP kosztem bezpieczeństwa wierceń.

Nie wszyscy potępiali jednak BP. Bronił go republikański kongresmen z Teksasu Joe Barton. Powiedział, że fundusz odszkodowawczy w wysokości 20 mld dolarów, na którego utworzenie koncernzgodził się pod presją prezydenta Baracka Obamy, to efekt szantażu. Barton otrzymuje obfite donacje na swoje kampanie wyborcze od firm naftowych.

Rzecznik Białego Domu Robert Gibbs powiedział, że kongresmen _ powinien się wstydzić _.

_ - Kongresmen Barton bardziej troszczy się o interesy wielkich korporacji niż o rybaków i drobnych przedsiębiorców, których życie zostało zrujnowane przez te zniszczenia _ - powiedział.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Wyciek ropy kosztuje BP 33 mln dolarów dziennie ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wyciek;ropy;kosztuje;bp;33;mln;dolarow;dziennie,89,0,620377.html )
* **[ **BP drugi raz próbuje zatkać wyciek ropy** ]( http://news.money.pl/artykul/bp;drugi;raz;probuje;zatkac;wyciek;ropy,56,0,619320.html )**
*
Tagi: bp, ropa, wyciek, plama, zatoka meksykańska, hayward, kongres, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz