Notowania

honda
23.02.2009 13:26

Szef Hondy odchodzi. Bo był zmęczony?

Drugi co do wielkości japoński producent aut notuje słabe wyniki i musi oszczędzać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*W czerwcu Takeo Fukui zostanie zastąpiony przez Takanobu Ito na stanowisku prezesa japońskiej firmy. *

Jak przypomina _ BBC _ japoński koncern podobnie jak większość firm motoryzacyjnych z Kraju Kwitnącej Wiśni - ostatnio Nissan poinformował, że zwolni 12 proc. swojej załogi - boleśnie odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego.

Dodatkowo na wynikach Hondy odbija się silny jen. W efekcie zyski koncernu za czwarty kwartał 2008 roku były aż o 90 proc. niższe niż rok wcześniej. W grudniu w ramach oszczędności firma wycofała się z wyścigów Formuły 1.

ZOBACZ JAK TAKEO FUKUI TŁUMACZYŁ WYCOFANIE SIĘ HONDY Z F1 (ang.):

Fukui odchodzi ze stanowiska po sześciu latach. Pozostanie jednak doradcą koncernu. _ - W 47 proc. czułem, że to wielki zaszczyt. Ale w 53 proc. czułem, że nie mogę dłużej tego ciągnąć, bo to stawało się zbyt trudne _ - tak tłumaczy powody rezygnacji cytowany przez brytyjski serwis Fukui (na zdjęciu).

Przyszły szef koncernu Takanobu Ito ma nadzieję, że uda się pokonać trudności. - _ Moim zadaniem jest stworzenie produktów, które utorują drogę do nowych czasów _ - podkreśla.

Motoryzacja w coraz głębszym dołku

Światowa branża motoryzacyjna wciąż nie może poradzić sobie z zapaścią sprzedaży. W ostatnich dniach głośno jesto kłopotach Saaba i o złej kondycji Daimlera.

Redukcję zatrudnienia zapowiedział Ford, który zanotował w ubiegłym roku rekordową stratę. Warto jednak przypomnieć, że wprzeciwieństwie do konkurencji,firma nie otrzymała jeszcze pomocy od rządu USA.

Rządy wielu krajów podejmują działania mające na celu wsparcie dużych koncernów. We Włoszech pakiet, z którego ma skorzystać m.in. fiat przygotował rząd Berlusconiego. Spore kontrowersje wywołałfrancuski plan pomocy dla Peugeot-Citroen.

Tagi: honda, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz