Notowania

toyota
24.02.2010 10:27

Szef Toyoty: Firma rosła za szybko, stąd błędy

Kongres przesłuchał Akio Toyodę w związku z wycofaniem 8,5 mln aut.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Akio Toyoda stanął przed amerykańskim Kongresem w związku z wycofaniem ze światowego rynku 8,5 miliona samochodów. Dodał też, że w związku z szybką ekspansją firmy, jej zarządzającym pomieszały się priorytety. *
Przedstawiciele kongresu chcieli dowiedzieć się, jak doszło do tego,że tak dużo aut wyjechało z fabryk z wadliwymi pedałami gazu - pisze BBC. Usterka powodowała, że zostawały one w podłodze i przez to stwarzały zagrożenie dla życia kierowców i pasażerów.

Według BBC Toyoda przeprosił rodzinę Amerykanina, który zginał w wypadku wraz z żoną, córką i bratem. Doszło do niego właśnie przez tę wadę. Szef koncernu podkreślił, że wadliwe auta mogły powstać przez pośpiech i skupienie na rozwoju firmy, a nie jakości jej produktów.

Henry Waxman, przewodniczący komitetu badającego sprawę Toyoty podkreślił trzy podstawowe zarzuty wobec firmy:

* toyota przez długi czas konsekwentnie odrzucała możliwość awarii
* raport, w którym firma miała zbadać problem powstał zbyt wolno i zawierał błędy
* oświadczenia publiczne Toyoty były nieadekwatne do sytuacji i wprowadzały konsumentów w bląd.

Kłopoty z usterkami nie przeszkadzają jednak firmie w wychodzeniu z kryzysu. Globalna sprzedaż w styczniu była większa o 15 niż rok temu. Sprzedaż krajowa wzrosła o 45, a zagraniczna o 9 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: toyota, samochody, usterki, kongres, przesłuchanie, toyoda, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz