Notowania

business news
19.12.2011 10:53

Szwedzki Saab bankrutuje

Szef holenderskiej grupy Swedish Automobile złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie bankructwa tego producenta samochodów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(nahtanoj/CC/Flickr)

Szef holenderskiej grupy Swedish Automobile, która jest właścicielem firmy Saab, złożył w sądzie w szwedzkim Vaenersborgu wniosek o ogłoszenie bankructwa tego producenta samochodów.

Grupa Swedish Automobile poinformowała w oświadczeniu, że postanowiła wystąpić o ogłoszenie bankructwa Saaba, ponieważ jego poprzedni właściciel - General Motors (GM) - odrzucił przedwczoraj wszelkie propozycje, zmierzające do uratowania tej marki z bogatymi tradycjami.

Według Swedish Automobile stanowisko General Motors spowodowało, że chińska firma Zhejiang Youngman Lotus Automobile Co. wycofała się z rozmów na temat dalszego finansowania reorganizacji Saaba.

Associated Press pisze, że szwedzki sąd zapewne szybko zaaprobuje wniosek o ogłoszenie bankructwa Saaba i wyznaczy syndyka masy upadłościowej.

Z powodu zadłużenia i braku pieniędzy produkcja w głównych zakładach Saaba w Trollhaettan stoi od kwietnia. Od końca listopada Saab nie ma środków na wypłatę poborów swym 3500 pracownikom w Trollhaettan. Ma też olbrzymie długi u poddostawców.

Jeszcze w październiku docierały informacje o planie wykupienia Saaba przez dwie chińskie firmy (Youngman i Pang Da). Perspektywa zaangażowania się chińskich inwestorów spowodowała, że zarządca komisaryczny wycofał swój wniosek o przerwanie programu naprawczego Saaba. Według nieoficjalnych informacji szwedzkich mediów, Chińczycy mieli zapłacić za Saaba 100 milionów euro.

General Motors, który sprzedał Saaba na początku 2010 roku, nie zgodził się jednak na wykorzystywanie swoich technologii w tych zakładach samochodowych w przypadku ich przejęcia przez chińską firmę.

Czytaj więcej o bankructwie Saaba
[ ( http://static1.money.pl/i/h/41/t138281.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/saab;ma;coraz;mniej;czasu;kolejne;ultimatum,58,0,985146.html) Ultimatum dla Saaba. Mają czas, by... Właściciele szwedzkiej marki mają czas do 14 grudnia na opracowanie wiarygodnego planu restrukturyzacji lub rozpoczęcie procesu upadłości.
[ ( http://static1.money.pl/i/moto/o/artykuly/140783767/140783767-1.tiny.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/aktualnosci/artykul/saab;w;rekach;chinczykow;szkic;nowego;9-3,79,0,955727.html) Saab w rękach Chińczyków, szkic nowego 9-3 Firmy Youngman oraz Pang Da nowymi właścicielami marki?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/41/t138281.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/chinczycy;przejmuja;saaba;uratuja;marke,127,0,953983.html) 100 milionów euro za bankruta. Ratunek z Chin Zagrożonego bankructwem producenta samochodów Saab przejmują dwa chińskie przedsiębiorstwa.
Tagi: business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz